WordPress zawiera sporo bazowych funkcji na pokładzie, dzięki czemu zyskał popularność wśród użytkowników. Jednak im dłużej będziecie pracowali z tym systemem, tym więcej nowych funkcji będziecie potrzebowali. W tym przypadku można skorzystać z tysięcy różnych wtyczek, które są darmowe. Także nikt nie zabrania stworzyć własną funkcję i dodać ją do motywu używanego domyślnie. Jednak niektóre opcje wydają się na tyle oczywiste, że nawet dziwnie, dlaczego WordPressowcy ich nie dodają w nowych edycjach systemu?
Jedna z takich opcji to możliwość ukryć nagłówka strony. Przyda się, gdy planujecie stworzyć stronę główną, docelową lub stronę zapisu na newsletter. Jeśli także pracujecie nad tego typu stronami, przyda się Wam nasz dzisiejszy. Wybraliśmy kilka prostych sposobów, które pomogą ukryć nagłówek z wpisu/artykułu.
Zostawić nagłówek pustym
Jest to najprostsze rozwiązanie, które podaje sam WordPress. Podczas tworzenia wpisu można zostawić nagłówek pustym, zmieniając tylko adres URL (rys. 1).
Rysunek 1. Zostawić pole „nagłówek” pustym
A jeśli wpis już jest opublikowany, można go otworzyć dla edycji i usunąć odpowiedni nagłówek (rys. 2).
Rysunek 2. Usunąć nagłówek we wpisie
I chociaż takie rozwiązanie może wydawać się proste, jednak ma ono kilka wad. Nagłówek nie będzie widoczny nie tylko dla odwiedzających, lecz także dla wyszukiwarki. A jest to ważny czynnik, który wpływa na SEO. W takim przypadku strona straci swoją wagę, co nie jest dobre. Brak nagłówku także wpłynie na snippet. Wyszukiwarka Google (jak inne wyszukiwarki) automatycznie ustawi tekst, który według niej odpowiada zawartości strony. Jednak nie zawsze to wygląda dobrze.
Częściowo poprawić negatywny wpływ na SEO można za pomocą dodatkowych wtyczek Yoast SEO lub All in One SEO Pack. W tym przypadku pojawią się dodatkowe opcje zarządzania znacznikami meta, w tym tytułem strony (rys. 3). Dzięki temu możecie ustawić własny wygląd dla snippetu.
Rysunek 3. Dodatnie tytuł meta za pomocą wtyczki All in One SEO Pack
Jak widać, ten sposób działa poprawnie tylko przy użyciu dodatkowej wtyczki dla optymalizacji strony (w naszym przypadku All in One SEO Pack). Gdy korzystacie z takiego rozszerzenia, możecie zostać przy podanym sposobie. Inaczej, zapraszamy do kolejnych rozwiązań.
Skorzystać ze wtyczki
Jak wspominaliśmy wcześniej, brak standardowych opcji można usunąć za pomocą dodatkowych wtyczek WordPress. Dlatego warto przejść do sekcji Wtyczki – Dodaj nową i znaleźć odpowiednie rozszerzenie. W naszym przypadku wpiszemy do wyszukiwarki „Hide title” i zainstalujemy przykładową wtyczkę Hide Page And Post Title (rys. 4).

Rysunek 4. Poszukiwanie wtyczki dla ukrycia nagłówku
Podana wtyczka działa poprawnie z ostatnią wersją WordPress. Oprócz tego nie ma różnicy, jaki motyw dla WordPress używacie na stronie. Po instalacji i aktualizacji Hide Page And Post Title pojawi się opcja ukrycia nagłówku w panelu tworzenia/edycji wpisu (rys. 5).
Rysunek 5. Ukrycie nagłówku na stronie
Jeśli aktywowaliście tę opcję, wpis na stronie będzie wyglądać następująco (rys. 6):
Rysunek 6. Wpis bez nagłówku
Jak widać zna rysunku 6., wszystko działa poprawnie.
Użycie Elementora
Ostatni sposób będzie ciekawy dla użytkowników Elementora. Ten wizualny kreator stron rozwija się dynamicznie i zawiera sporo ciekawych funkcji. Jedna z nich to ukrycie nagłówka dla strony. Aby ją znaleźć, warto przejść do tworzenia wpisu i wybrać Elementor (rys. 7).
Rysunek 7. Edycja wpisu za pomocą Elementora
Dalej trzeba przejść do ustawień (koło zębate w dolnym lewym rogu strony). W nowym panelu pojawi się możliwość dodania tytułu i krótki opis strony do znaczników meta i (najważniejsze) ukrywanie tytułu na stronie (rys. 8). Dzięki temu macie wszystkie niezbędne funkcje w jednym miejscu.
Rysunek 8. Ukrycie nagłówku w Elementorze
Po zapisywaniu wszystkich zmian otrzymacie taki sam wynik jak na rysunku 6.
Podsumowanie
W dzisiejszym wpisie opisaliśmy trzy różne sposoby na ukrycie nagłówków we wpisach i stronach. Jeśli korzystacie z popularnych wtyczek dla optymalizacji strony, pierwszy sposób może być dla Was ciekawy. W przypadku użycia Elementora, znajdziecie opcję ukrycia nagłówka już w samym kreatorze stron. A jeśli nie stosujecie tych wtyczek, możecie znaleźć alternatywne rozwiązanie na repozytorium WordPress. Istnieje sporo specjalnych dodatków do ukrycia nagłówka dla strony.
Autor: Janusz Kamiński
P.S. A w jaki sposób Wy ukrywacie nagłówki dla strony? Proszę podzielić się własnym doświadczeniem.
Dziękuję! Tego szukalam
Witaj Przemku,
pomocny wpis. Utwierdził mnie, że dobrze zrobiłem wcześniej. Tzn. za pomocą Elementora ukryłem tytuł strony.
Jednak nazwa strony jest nie widoczna tylko jeśli wejdzie się z menu do poszczególnej strony. Ustawiłem wyjściowo ze wchodząc na stronę http://KonferansjerNaEvent.pl wszystke ważne strony są przypięte niejako wchodząc w adres str.tzn. np. doświadczenie.
I problem w tym, że nazwa strony widoczna jest właśnie po wejściu na www, a po kliknięci z zakładkę bezpośrednio z menu w doświadczenie tytuł jest niewidoczny 😉
Zainstalowałem zarekomendowaną przez Ciebie wtyczkę, zaznaczyłem hide the title i tak samo ;(
Any idea?
Z góry dzięki za pomoc.
Witam,
Trudno powiedzieć. Ale proszę spróbować ten sposób: hostinger.com/tutorials/how-to-hide-page-title-wordpress
Dzięki!
Ja widziałem rozwiązanie gdzie dokonywana była zmiana w kodzie strony i nagłówek był dosłownie ukryty, a nie usunięty. I potem jak dodawało się zoptymalizowany nagłówek h1 to nagle okazywało się, że są dwa, a to już nie jest dobre rozwiązanie.
Bardzo dziękuję za podzielenie się wiedzą.