Jakość życia

Definicja jakości życia.

A właściwie co to takiego ta jakość życia?

Z pewnością udzielisz na to pytanie intuicyjnej odpowiedzi. Na przykład, że to poziom komfortu Twojego życia, albo poczucie zadowolenia z niego, lub też że zależy ona od posiadanego majątku.

I Twoje odpowiedzi będą dobre. Choć nie jestem wyznawcą teorii, że nie ma złych odpowiedzi:)

Przyjrzyjmy się co na temat jakości życia można znaleźć w mądrych książkach. Czasami używa się zamiennie określenia poziom życia, ale termin ten sugeruje według mnie odnoszenie się tylko i wyłącznie do pieniędzy. Jakość życia to niewątpliwie Twoje subiektywne odczucie, ocena tego, jak Ci się żyje. Możesz porównywać się z innymi, albo ze sobą na różnych etapach życia.

Można podać definicję deskryptywną, opisową jakości życia, czyli podać jej cechy, elementy, części składowe. I tak też robię w dalszej części ebooka. Podam Ci sfery Twojego życia i środowiska, które Cię otacza, które wpływają lub mogą wpływać na jakość Twojego życia. Ty odpowiadając na pytania czy to jest do zmiany lub czy tamto nie pozwala Ci dobrze żyć, będziesz w stanie zmienić życie. Pod warunkiem oczywiście, że będziesz chciał.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Jest jeden problem: nie dla wszystkich pewne kryteria będą ważne.
Dla jednych ważne  będą pieniądze, dla innych bogactwo przeżyć. Dlatego też podam Ci w ebooku możliwie dużo różnych kryteriów, opisujących w miarę możliwości większą część człowieczego życia.

Niektórzy zwracają uwagę, że jakość życia jest efektem między marzeniami a stopniem ich realizacji. Innymi słowy im większe, lepsze, pełniejsze zaspokojenie Twoich potrzeb, tym wyższa jakość życia.

Jeszcze inni uważają, że jakość życia wiąże się z rozwojem, zmianą, a nie zależy od warunków zewnętrznych. Tyle, że aby móc się realizować czy zmieniać, muszą zaistnieć konkretne warunki. Choć może jakiś abnegat i stoik stwierdzić, że nic nie jest ważne oprócz tego, co wewnątrz niegoJ Nie jest to takie proste.

Cały czas znajdujemy się pod wpływem środowiska fizycznego, kulturowego, społecznego i nie da się od tego uciec. Nawet kosmonauta w przestrzeni kosmicznej jest zależny od wielu czynników z zewnątrz, choć próżnia wydaje się taka… pustaJ

 

 

Tak więc jakość życia to termin wieloznaczny, którego ostateczna definicja zależy od Ciebie!

Czynniki, elementy, składowe, gotowe rozwiązania, są oczywiście ważne, ale Twoje odczucia i przemyślenia doprowadzić Cię mogą do sukcesu. Pamiętaj o tym!

Więcej w mojej książce: Jakość życia. Jak ją podnieść i cieszyć się życiem!

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: