Jeśli mnie kochasz, zrobisz dla mnie wszystko

Oczywiście, że tak! Prawdziwa miłość jest wtedy, gdy ktoś spełnia wszystkiego życzenia drugiej osoby, gdy bez szemrania wypełnia wszystkie polecenia, nie patrzy na swoje potrzeby, tylko spełnia te żony czy męża, nie pyta dlaczego ma coś zrobić, ale wykonuje wszystkie rozkazy tak szybko, jak się da!

Oczywiście, że nie! Wszystkie powyższe zdania są fałszywe, szkodliwe, ale niestety wciąż wiele osób funkcjonuje w związkach zgodnie z nimi. Mit, że miłość polega na robieniu wszystkiego, czego zażyczy sobie druga osoba, jest pewnie tak stary, jak sama miłość.

Na dodatek jest to broń w ręku wszelkiej maści manipulatorów i psychopatów. Łatwo jest manipulować i sterować osobą, która bardzo chce kochać i być kochana, i która zrobi wszystko, aby tak się stało. Zrobi wszystko, żeby tylko on nie odszedł, nie zostawił, tak, jakby życie z manipulatorem było wszystkim i nic więcej nie miało się dobrego zdarzyć. Łatwo jest jednak o tym pisać czy mówić. Trudno jednak uwolnić się odo kogoś, kto stosuje takie metody i podstępnie wykorzystuje innych do spełniania swoich zachcianek. Osoby wykorzystywane przez psychopatów potrzebują fachowej pomocy.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Część osób jednak po prostu zgadza się z tezą, że trzeba robić wszystko to, czego chce partner lub partnerka, bo tylko w ten sposób można okazać swoje uczucie, tylko w ten sposób można je podtrzymywać. Tak zostali wychowani, z takim wzorcem gdzieś w życiu się spotkali. I uznali, że jest skuteczny, że jest zgodny z praktyką życiową. Szkody na skutek wyznawania takiej filozofii związku, emocjonalne, a przecież również fizyczne czy związane ze zdrowiem, mogą być duże.

Odwołują się do źle pojmowanej prawdziwej miłości, można wymuszać różne zachowania, albo żądać zaprzestania robienia czegoś. Może chodzić na przykład o niespotykanie się ze znajomymi, porzucenie pracy, seks, posiadanie albo nieposiadanie dzieci, drobne codzienne zachowania lub ważne życiowe decyzje. Manipulujący z różnych powodów (na przykład zazdrość, złośliwość, zachowania psychopatyczne) mogą przez całe życie podporządkowywać sobie bliskie osoby.

Ważne, żeby nie uwierzyć, że prawdziwa miłość wymaga bezwzględnego posłuszeństwa, ślepej wiary w słowa i podporządkowywania się zawsze i w każdej sytuacji. Poważne przypadki wymagają fachowej pomocy, a tę można współcześnie naprawdę łatwo znaleźć.

Leave a Reply

%d bloggers like this: