W kilku słowach: Przewróciło się. Pierwsza i jedyna biografia Elektrycznych Gitar – Przemysław Zieliński

Czytając tę książkę, uświadomiłem sobie, że piosenki Elektrycznych Gitar towarzyszą mi od początku lat 90-tych aż do teraz. Każdy z ich przebojów kojarzy mi się z jakimś etapem życia. Nie, nie jest to najważniejszy zespół mojego życia, ale okazuje się, że jednak dość ważny.
Kuba Sienkiewicz i Piotr Łojek, dwaj młodzi ludzie, którzy stworzyli jedno ze zjawisk polskiej muzyki. Elektryczne Gitary bowiem to nie tylko przecież przystępna muzyka, ale też, a może przede wszystkim teksty, które sprawiają, że jest to właśnie zjawisko. Mądre, ironiczne, a czasami również durne, ale zawsze skłaniające do posłuchania słów piosenek śpiewanych wcale znowu nie tak dobrym głosem przez pana doktora Sienkiewicza.
Z marzeń powstał zespół, a z fascynacji nim ta biografia. Jak się można domyślać, napisana przez fana. Porządna, dobrze skonstruowana, pełna faktów, wypowiedzi muzyków, ciekawostek. Taka, jaka dobra biografia powinna być. Ale też, co ważne, autor nie boi się analizować utworów, zarówno muzyki jak i tekstów. Nie boi się więc odpowiedzialności w razie gdyby komuś nie spodobało się to, co napisał właściwie o wszystkich piosenkach Elektrycznych Gitar. Brawo!
Dzięki lekturze możemy dowiedzieć się więcej o inspiracjach, które miały wpływ na powstanie poszczególnych utworów. Oczywiście również o samych muzykach, ich muzycznej drodze. I niewiele o życiu prywatnym, więc nie ma co liczyć na obgadywanie i ploteczki. I bardzo dobrze!
Mam nadzieję, że ta książka cały czas będzie uzupełniana, bo przecież Elektryczne Gitary, i solowa twórczość Kuby Sienkiewicza, to otwarty rozdział.
Polecam!

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Leave a Reply

%d bloggers like this: