Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii Małgorzata Sidz

Na rynku mamy mnóstwo książek o wielu krajach położonych w różnych częściach świata. Jest też w końcu książka o, prawie sąsiednim, kraju, Finlandii. Małgorzata Sidz poruszyła w niej dużo tematów, od zwyczajów i ulubionych potraw Finów, po szwedzkojęzycznych Finów. Spokojnie, nie jest to niestrawny misz-masz, ale ciekawie napisana książka o interesującym narodzie.

Finowie mają trudny język, są nieśmiali, praca jest dla nich religią, lubią drobne przyjemności, każdy impreza musi mieć jakiś pretekst, żeby ją zorganizować, ważna jest natura, rowery i w ogóle aktywność, jedzenie też, ale ze względu na wartości odżywcze a niekoniecznie smak. Kochają rzeczy i przedmioty używane i lubią naprawiać te zepsute.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Finowie są tolerancyjni, choć dość sztywni w relacjach i mało spontaniczni. Trudno im znaleźć przyjaciół, popadają w depresję, alkoholizm i stosują przemoc domową.  Ale lubią sobie pośpiewać i potańczyć, co dziwne, tango! Powody do dumy: Tove Janson i Muminki, Tom of Finland, design, Nokia, Angry Birds, Aki kaurismaki, Mari Boine.

Mało? Więcej znajdziecie w książce, która być może stanie się dla Was zachętą do odwiedzenia Finlandii. Z wiedzą nabytą w trakcie czytania „Kocich chrzcin” z pewnością lepiej będziecie rozumieć Finów i szybciej się z nimi porozumiecie. Oczywiście nie po fińsku.

Leave a Reply

%d bloggers like this: