Koniec Google+

Google+ vel Google Plus vel  G+ to portal społecznościowy stworzony oczywiście przez firmę Google. Po kilku latach działania Facebooka również Google postanowiło w końcu w 2011 roku, uruchomić swój własny portal społecznościowy. Wcześniej próbowali z Google Buzz, Google Wave i Orkut, ale żaden z tych projektów nie uzyskał takiej popularności, aby opłacało się go utrzymywać przy życiu.

Jak się  okazuje, również Google+ nie sprostało konkurencji, głównie w postaci Facebooka, i zostanie zamknięte. Biorąc pod uwagę liczbę osób korzystających z tego portalu, a także jego możliwości i funkcje, należało się tego spodziewać. Kto miał tam konto, ten wie, że zarówno wygląd strony, jak i to, co można było na niej zrobić, odstawało na minus od innych mediów społecznościowych. Ludzie niechętnie angażowali się w coś, co wyglądało jak wczesna wersja Facebooka, bo przecież mieli jego doskonalszą, oryginalną, wersję. I mnóstwo innych social media, które oferowały dużo lepszą zabawę, niż Google+.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Pozostanie wersja biznesowa Google+, na przykład do kontaktów między pracownikami. Co z czasem może okazać się również mało atrakcyjne i… bezpieczne. Jednym z powodów zamknięcia serwisu dla osób prywatnych była luka w zabezpieczeniach i potencjalne zagrożenie prywatności pół miliona użytkowników. Okazuje się więc, że Google Plus ma ten sam problem, jak inne portale. Tamte przetrwały, ten prawdopodobnie wykorzystał problemy z bezpieczeństwem do ogłoszenia samolikwidacji, choć przecież widać gołym okiem, że nie była to jedyna przyczyna. Spadała nie tylko liczba użytkowników, ale również ich zaangażowanie na portalu, wynoszące ostatnio… 5 sekund. Oznacza to, że ludzie wchodzili na portal, wrzucali jakiś link i bez oglądania profili innych, od razu uciekali.

Projekt nie udał się, a przecież Google ma zarówno potencjał organizacyjny, jak i finansowy, aby stworzyć globalny portal społecznościowy. To jednak nie wystarczyło, co potwierdza moją tezę, że również te najbardziej popularne portale dzisiaj istnieją, ale jutro niekoniecznie.

Czy będzie jakiś następca Google+? Być może tak, ale podejrzewam, że wtedy Larry Page i Siergiej Brin będą chcieli wymyślić coś zupełnie innego, a nie kolejnego Facebooka, Instagrama czy Twittera.

 

 

One Comment

  1. roma87135

    Do widzenia Google+.Nie jestem smutna z powodu zniknięcia Google+.Oni mnie w okresie ,gdy zaczynałam przygodę z internetem, po prostu wyrzucili z tego medium. Nic nie zrobiłam ,co zasługiwałoby na taką karę PA,PA Google+

Leave a Reply

%d bloggers like this: