Lagom, czyli systematyczność drogą do równowagi i sukcesu

Lagom to temat, którym poruszam po raz kolejny zobacz więcej>>>

Tym razem kilka cytatów z książki Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia Lola A. Akerstrom>>> które dobrze oddają podejście według lagom do życia i naszego codziennego funkcjonowania.

„Małymi kroczkami buduj codzienne nawyki. Regularność powstaje dzięki konsekwencji, a nie przez forsowanie się.”

Oj, to jest temat rzeka. Większość z nas chciałaby dokonać czegoś, osiągnąć swoje cele jak najszybciej. Odchudzanie? Najlepiej w miesiąc przed urlopem. Dbanie o zdrowie? Przez tydzień, a potem się nudzi. A nawyki buduje się nie na początki roku przez kilkanaście dni, a potem porzuca swoje noworoczne postanowienia. Bo nie starcza motywacji, bo się odechciało, bo się poczeka na jakąś kolejną okazję. Konsekwencja w działaniu nie jest, zdaje się, mocną stroną Polaków. Rzucamy się na duże cele, ale ponieważ takie doraźne działanie może zmęczyć, to zazwyczaj niedługo po rozpoczęciu rezygnujemy. W życiu prywatnym również tak robimy, a potem szukamy jakichś usprawiedliwień.

„Kluczem do równowagi jest systematyczność.”

Lagom to zachowywanie równowagi w różnych sferach życia. Gdy się nad tym zastanowić, to rzeczywiście systematyczność pomaga w jej budowaniu. Życiowe niespodzianki, które zazwyczaj wywołują w nas stres, można ograniczyć właśnie przez regularność w wykonywaniu różnych działań, realizowaniu celów i postanowień. Przykładem może być dbanie o zdrowie: jeśli dbać o nie regularnie, to można uniknąć wielu przykrych konsekwencji niezdrowego stylu życia i braku profilaktyki. Regularne uczenie się w szkole czy w czasie studiów pozwoli na ograniczenie stresu związanego z ocenianiem czy zdawaniem egzaminów. Brak systematyczności w pracy wyprowadzi z równowagi najfajniejszego szefa, a on oczywiście zrobi to z nami. Również w życiu codziennym drobne, codzienne odstępstwa od systematyczności stwarzają duże problemy. Wystarczy nie sprzątać w domu przez tydzień, żeby mieć potem problem z ogarnięciem wszystkiego, a życie w bałaganie z pewnością nie ma nic wspólnego z życiową równowagą. Podobnie budowanie relacji z ludźmi: miłość to nie są tylko mocne emocje , kwiaty i kolacja przy świecach raz na pół roku, tylko codzienna praca nad relacją z ukochaną osobą.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

„Okazuj sobie wyrozumiałość. Porażki się zdarzają, najważniejsze to podnieść się i zacząć od nowa, kiedy to możliwe. A tylko ty wiesz, w którym momencie jest gotowy/a.”

Niektórzy nic sobie nie robią ze swoich porażek, ale dzisiaj zostawmy ich w spokoju. Zajmijmy się osobami, które na skutek porażki po prostu rezygnują z dalszych działań. Przejmują się tym, że nie udało się, może nawet po raz kolejny, ale niestety nie prowadzi to do postanowienia, że się nie podda i będzie próbował dalej. Lagom proponuje wyrozumiałość, bo przecież porażka może się zdarzyć każdemu na skutek różnych przyczyn i niezależnie od tego, do czego dążył. Niektórzy nie potrafią niestety okazać sobie wspaniałomyślności i dręczą ich wyrzuty sumienia: znowu nawaliłem! po raz kolejny dałem ciała! jestem do niczego! I wcale takim banałem nie są powiedzenia w stylu, że porażka czegoś uczy, że to pierwszy etap do sukcesu itp. Najważniejsze to wyciągnąć z porażki wnioski, zastanowić się jak ulepszyć swoje działania, żeby następnym razem jej uniknąć. I zabrać się do dzieła wtedy, gdy będzie to możliwe, a nie bezmyślnie, bo planowanie również ogranicza niespodziewane zdarzenia i zmniejsza ryzyko porażki.

Wydaje się, że to wszystko nie jest trudne. Dlaczego więc tak rzadko spotykane? Życzę wytrwałości!

Więcej o lagom przeczytasz tu:

Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia Lola A. Akerstrom>>>

Skandynawski sekret dr Bertil Marklund>>>

Lagom Szwedzka sztuka życia Linnea Dunne>>>

Żyj Lagom Anna Brones Anna Brones>>>

 

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: