Kontynuuję rozważania na temat lagom (zobacz wcześniejsze wpisy>>>).
Ta specyficzna postawa życiowa zakłada między innymi szczerość. Szwedzi nie mają z tym problemu, po prostu mówią, co myślą, nie ukrywają swoich opinii. Nie oznacza to oczywiście, że ich hobby to obrażanie innych, bo zgodnie z lagom człowiek nie powinien wtrącać się w czyjeś życie. A i pewnie Szwedzi lepiej myślą o innych Szwedach, niż Polacy o innych Polakach…
Komplementy nie są częste, bo wychodzi się z założenia, że ważne jest to, co się robi, a nie to, co się mówi. Przecież wsparcie można okazywać w różny sposób, namacalny, nie tylko, czy nie przede wszystkim, werbalnie. A poza tym: czy komplementy nie są często po prostu uprzejmymi kłamstwami, próbami manipulowania lub podlizania się?
Szwedzkie przysłowie mówi: „Lepsze szczere nie od nieszczerego tak”.
Obiecywanie komuś czegoś tylko po to, aby się nie obraził, albo źle o nas nie pomyślał, albo dał nam święty spokój, albo żeby popisać się przed ludźmi, to częste powody zgadzania się różne rzeczy. Czasami bezrefleksyjnie potakujemy, zgadzamy się coś zrobić, pomóc, wręcz kłamiemy i jakoś nie zauważamy, że to źle świadczy o nas.
Być może brakuje nam odwagi, żeby mówić nie. Oszukujemy ludzi, wprowadzamy ich w błąd i uważamy, że świat może działać ufundowany na kłamstwie. Jednym, drugim, setnym…

Wolę usłyszeć szczerą odmowę, niż nieszczere tak i potem się kimś kolejny raz rozczarować. A tak zdarza się niestety często, w życiu prywatnym, zawodowym, a nawet w czasie przypadkowych kontaktów! Tak się lubujemy w kłamstwach czy nie nauczyliśmy się odmawiać w taki sposób, żeby nie ranić czy obrażać innych?
Szczere odmawianie świadczy również o tym, że szanujemy osobę, której odmawiamy. Oszustwa-potakiwanie są co prawda dla niektórych dużo łatwiejsze, niż powiedzenie prawdy, ale czy dla własnego wygodnictwa mam wciąż oszukiwać ludzi?
Rozczarowanie kimś będzie mniejsze, gdy nam odmówi, niż gdy powie „tak”, a potem zostawi nas na lodzie. A niektórzy robią tak nagminnie.
Tak więc proponuję od dzisiaj mówić szczerze nie, a nie kłamać mówiąc „tak”.
Więcej o lagom przeczytasz tu:
Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia Lola A. Akerstrom>>>
Skandynawski sekret dr Bertil Marklund>>>