Łąki kwietne, czyli ratujemy środowisko i estetykę okolicy

Nie jestem botanikiem, nie jestem ogrodnikiem, no trochę, amatorem, ale postanowiłem się wypowiedzieć. Łąki kwietne są coraz bardziej popularne, ale do napisania tego tekstu sprowokowały mnie działania różnych instytucji i osób, które nadal z uporem maniaka uprawiają zwykłe trawniki i ścinają trawę prawie codziennie. A można nie tylko upiększyć okolicę, ale jednocześnie zadbać o środowisko i jakość naszego życia.

Dlaczego łąki kwietne są tak ważne

  1. Łąka pomaga magazynować wodę

A wszystko dzięki roślinom łąkowym, które mają dłuższe korzenie, niż ma trawa i wchłania dwa razy więcej wody, niż zwykły trawnik. A susze i podtopienia to przecież coraz większy problem.

  1. Łąki kwietne są łatwe w utrzymaniu

Nie trzeba ich kosić, dzięki czemu oszczędzamy i prąd, i paliwo, i pieniądze i czas. A jeśli już, to można to zrobić kosą.

  1. Łąka nie potrzebuje środków chemicznych i nawozów

Chemia potrzebna do pielęgnacji trawników zatruwa glebę, powietrze i wodę, a tym samym oczywiście ludzi.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online
  1. Łąki pomagają zwalczać smog i chłodzą powietrze

Rośliny łąkowe wyłapują pyły i obniżają temperaturę powietrza, a wszyscy wiemy, jaki mamy problem w całym kraju ze smogiem i jak męczymy się w czasie upałów.

  1. Łąki są ładniejsze od trawników

Kwiaty i rośliny łąkowe są po prostu dużo ładniejsze od nudnych, równo przyciętych trawników. No i oczywiście do tego musi być jeszcze ukochana roślina Polaków, czyli tuja. W konsekwencji okolice domów i bloków wszędzie wyglądają tak samo.

 

Założenie łąki kwietnej jest bardzo proste i niedrogie. W sieci znajdziecie poradniki na ten temat. Zachęcam w imię estetyki i ochrony środowiska, żebyście jeśli tylko macie taką możliwość, zakładali łąki. Ale jest coś więcej, co można zrobić.

Apelujcie i naciskajcie

Naciskajcie na lokalnych samorządowców, zarządców nieruchomościami (niezależnie od tego, czy to nieruchomości samorządowe, spółdzielcze czy prywatne), do zakładania łąk. Bez nacisku mieszkańców wielu z nich nadal będzie siać zwykłe trawnik, a potem marnować Wasze pieniądze na ich przycinanie. Każdy i we wszelki możliwy sposób powinien dbać o środowisko. A przecież, jak już napisałem, założenie łąki kwietnej to niewielki wydatek i wysiłek, dzięki któremu może być zdrowiej i ładniej.

Leave a Reply

%d bloggers like this: