Lęk przed zmianami

Lęk przed zmianami to przypadłość, którą odczuwa zdecydowana większość ludzi.

Dziwne? Niemożliwe? Sądziłaś, że to spotyka tylko Ciebie?

Może to nie jest pocieszenie, ale dający do myślenia fakt, że inni również boją się zmian. Jak jest więc różnica między tymi, którzy się boją, ale dokonują różnych zmian, a tymi, którzy również się boją i na tym poprzestają?

Jaka jest recepta na lęk przed zmianami?

No cóż, jest ona bardzo prosta, choć jak się okazuje, dla niektórych bardzo trudna do zrealizowania.

Musisz uzmysłowić sobie, że całe życie to ciąg różnych zmian. Na co dzień może sobie tego nie uświadamiasz, ale wystarczy zastanowić się i przypomnieć ile zmian dokonujesz w ciągu tygodnia czy miesiąca! Strach przed nowym jakoś nie sparaliżował Cię i ich dokonałaś. Tamte więc mogłaś, ale innych nie? Coś tu jest nie tak, prawda? Zapamiętaj więc, że lęk jest czymś normalnym, czasami nawet pożądanym, ale pomimo tego, że się pojawia, to jednak działasz!

Różnica może tkwić w tym, że do pewnych zmian się przygotowujesz, a do innych nie i to te drugie sprawiają, że nie przystępujesz do ich realizacji.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Przygotuj sobie planu działania, przeanalizuj co musisz zrobić i jak, opisz cel, do którego dążysz.

Zaraz po tym jak to zrobisz, zauważysz, że boisz się mniej, albo nawet już w ogóle.

Bardzo często spotykają Cię sytuacje, nad którymi w ogóle nie masz kontroli, a jednak jakoś dajesz radę. Tym bardziej dasz radę, gdy możesz się do czegoś przygotować. Te działania sprawią, że nie będzie to już tak nieznana i przerażająca rzecz.

Oczywiście, łatwiej jest żyć w swojej strefie komfortu, ale to oznacza stagnację, a nierzadko nawet regres. To brak zrealizowanych marzeń, postępu, rozwoju, osiągania nowych celów i odczuwania z życia satysfakcji.

Nie, nie jestem jednym z tych, którzy twierdzą, że możesz wszystko. Jest to nieprawda i okłamywanie ludzi. Możesz jednak naprawdę dużo, ale dopóki nie spróbujesz, nie przekonasz się na co naprawdę Cię stać!

Unikaj również tych, którzy cały czas powtarzają: nie uda Cię, znam Cię, to nie dla Ciebie, nie dasz rady. Uświadom sobie, że oni również się mylą. Człowiek to istota zdolna osiągania ambitnych celów, czasami niewyobrażalnych dla innych. Czy ktoś naprawdę wie, na ile Cię stać? Do czego jesteś zdolna? Nawet Ty sama tego nie wiesz dopóki nie spróbujesz!

Jak najlepiej przezwyciężyć lęk przed zmianami i przygotować się do dokonywania różnych zmian w naszym życiu pokazuję w mojej książce pt. „Najlepsza zmiana” Zobacz>>>

Leave a Reply

%d bloggers like this: