Grzegorz Lindenberg zajął się w książce futurologią. Przewiduje przyszłość, ale ograniczoną do dwóch tematów i dwóch horyzontów czasowych: 2030 i 2050 roku. Wybrał dwie sfery, które bardzo szybko się rozwijają i mogę znacząco wpłynąć na przyszłość gatunku. Są to genetyka i sztuczna inteligencja.
Postanowił zadać pytanie czy można się przygotować na szybko zmieniające się rzeczywistość i to, co nastąpi – przyszłość? I na co właściwie mamy się przygotowywać? I czy warto? Autor twierdzi, że jeszcze mamy szansę tę przyszłość kształtować.
Stawiamy się w roli bogów, zajmując się na przykład genetyką: szybko łatwo i tanio możemy zmienić DNA i RNA dowolnych organizmów dzięki technice CRISPR/Cas9. Może to pomóc w walce z chorobami, również dotąd nieuleczalnymi, w wyprodukowaniu tańszego pożywienia i hodowli zwierząt, ochronie środowiska. Ale też są to zmiany DNA zarodków, czyli dzieci na życzenie, wszczepianie w człowieka genów innych organizmów, a w przyszłości może również nieśmiertelność?
Sztuczna inteligencja, AI Artificial Intelligence, to określenie takich programów komputerowych, które się uczą i których działanie odpowiada jakimś aspektom ludzkiej inteligencji, ludzkim procesom poznawczym: uczeniu się, uogólnianiu, wyciąganiu wniosków, planowaniu, podejmowaniu decyzji, twórczości itd.

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, czym będzie AI i do czego będziemy ją wykorzystywać? A może ona nas? A jak już utracimy nad nią kontrolę, to jak będzie wyglądało nasze życie i świat?
A co AI potrafi już dzisiaj? Stykamy się z nią, nawet nie zdając sobie z tego sprawy: tłumaczenia, boty, wyszukiwania, uprawianie sztukę, rozpoznawanie ludzi, stawianie diagnoz i leczenie.
Grzegorz Lindenberg opisuje konsekwencje stosowania AI, takie jak na przykład zastępowanie ludzkiej pracy, marketing, roboty, inwigilacja, broń autonomiczna, autonomiczne pojazdy – komunikacja. Zmiany na świecie dzięki niej będą jeszcze szybsze, ale w jakim kierunku chcemy zmierzać?
Najdłużej sztucznej inteligencji zajmie uczenie się: twórczej inteligencja, inteligencji społecznej, postrzegania i manipulacji.
Celem ostatecznym jest stworzenie AGI, czyli ogólnej sztucznej inteligencji porównywalnej do inteligencji człowieka – myślącej i świadomej. A także stworzenie superinteligencji SI, która będzie poprawiać sama siebie i rozwijać bez pomocy człowieka. Będzie to sztuczna inteligencja samodoskonaląca się. I co wtedy stanie się z ludźmi?
Książkę dobrze się czyta, naukowe terminy opisane są jasnym językiem, zamieszczono zdjęcia, wykresy i rysunki dla łatwiejszego zrozumienia poruszanych zagadnień. Szkoda tylko, że nie ma bibliografii.