Małżeństwo nie dla wszystkich

Tydzień po ślubie  zepchnęła męża z klifu.

Taką oto wiadomość przyniosły media. Kobieta tłumaczyła się, że zrobiła to, ponieważ miała wątpliwości co do zawartego zaledwie osiem dni wcześniej małżeństwa…

Wcześniej podobno dawała znaki swoim znajomym, ale nie wiem czy nikt nie zareagował, czy nie udało im się jej przekonać, żeby nie wychodziła za mąż. A może wręcz przeciwnie: może twierdzili, że powinna wyjść za mąż.

Tak czy inaczej winna jest ona. W tym skrajnym przypadku akurat kobieta, ale równie dobrze mógłby to pewnie być mężczyzna.

Nie istnieje prawo, które nakazywałoby zawierać małżeństwo. Nie ma takiego przymusu, choć być może w niektórych środowiskach istnieje jeszcze nacisk społeczny na wyjście za mąż czy ożenek.

Istnieją jednak mechanizmy, wewnątrz ludzi, które zmuszają ich do zawarcia małżeństwa, choć podstawy takiej decyzji są bardzo kruche. Choć argumenty za małżeństwem są bardzo wątłe, oni jednak to robią, żeby krótko potem stwierdzić, że małżeństwo to pułapka, ograniczenie wolności, więzienie i nie ma gorszej instytucji na świecie. A to nieprawda. Po prostu małżeństwo nie jest dla wszystkich.

Valerio Albisetti:

„Nie możecie zawierać związku małżeńskiego z konformizmu, dlatego, że tak robią wszyscy.

Nie możecie zawierać związku małżeńskiego dla interesu albo dlatego, że to się opłaca.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Nie możecie zawierać związku małżeńskiego z obawy przed samotnością.

Nie możecie zawierać związku małżeńskiego tylko dlatego, że ktoś jest atrakcyjny fizycznie.

Małżeństwo wymaga obecności.

Małżeństwo wymaga akceptacji.

Małżeństwo wymaga umiejętności dawania.

Małżeństwo wymaga czasu.

Małżeństwo wymaga wzajemnego doceniania się.”

Jak wiele małżeństw zawarto z podanych wyżej powodów, które świadczą o niedojrzałości, głupocie, naiwności bądź wyrachowaniu podejmujących taką decyzję? Wiele. Z tego między innymi rodzą się, i to bardzo szybko, małżeńskie problemy. I nieszczęścia.

Nikt nie może Cię zmusić do małżeństwa.

Małżeństwo to nie interes.

Małżeństwo z przypadkową osobą nie jest ucieczką przed samotnością.

Atrakcyjność fizyczną może zniszczyć wypadek, choroba, a na pewno czas.

Podjęcie decyzji o wejściu w związek małżeński to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Należy podjąć ją tak, aby uniknąć klifu. Czy to realnego czy to symbolicznego. 

4 Comments

 1. tranka

  Mocne słowa! Ale niestety trzeba się z nimi zgodzić, ponieważ wiele jest małżeństw, które nie wiadomo z jakich powodów powstały. Młodzi, ale nie tylko młodzi, zawierają małżeństwo, bo im się coś wydaje, a potem następuje dramat. Bo jak się buduje coś na złudzeniach i na tym, że mi się coś wydaje, to szybko wszystko się zawali.

 2. komi65

  Gdyby człowiek był tak mądry przed a nie po!!!

  1. admin

   Właśnie – dlatego mam nadzieję, że jak najwięcej osób czyta to przed a nie po:)

 3. osinek

  Trzeba patrzeć na pary wokół nas, na te którym się udaje i zastanowić dlaczego im się udaje a innym nie. Mamy obok nas pozytywne przykłady, tylko trzeba umieć z nich skorzystać!

Leave a Reply

%d bloggers like this: