Małżeństwo

Od wielu lat na czele najbardziej cenionych wartości Polacy wskazują rodzinę. Wprawdzie małżeństwo to jeszcze nie w pełni rodzina (taką staje się z chwilą narodzin dziecka), ale zakładam, że dla respondentów nie ma to różnicy.

Niestety równocześnie wzrasta liczba rozwodów, co wskazuje albo na łatwe deklarowanie pewnych wartości nie mających pokrycia w rzeczywistości, albo też rozwód to etap w poszukiwaniu połówki idealnej.

Skupmy się jednak na tym, co przed rozwodem:) czyli jakości małżeństwa, czy też szerzej mówiąc związku.

Niewątpliwie udany związek wpływa na poczucie zadowolenia z życia. Być może nawet należysz do ludzi, którzy postawią znak równości między jakością związku a jakością życia.

 

Czy uważasz swój związek za udany?

Czy partnerka/partnerka podziela Twoje zdanie?

Jak Wasz związek jest oceniany przez osoby z zewnątrz?

Ja Ty się czujesz w związku?

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Co chciałbyś w nim zmienić?

Czy podjąłeś w tym kierunku jakieś działania?

Jeśli nie, jakie są tego powody?

 

Takich i podobnych pytań zależnie od sytuacji można zadać oczywiście więcej. Zawsze warto dokonać analizy swojego związku, wyciągnąć z tego wnioski i spróbować poprawić to co nie działa jak powinno. Pamiętaj, że to jedna z najważniejszych sfer życia. Nigdy nie zostaje się samemu z problemami, istnieją poradnie małżeńskie, można udać się do terapeuty, psychologa. Pomoc można uzyskać bezpłatnie, wystarczy poszukać.
I nie wstydzić się.Więcej w mojej książce: Jakość życia. Jak ją podnieść i cieszyć się życiem!2 Comments

  1. Tadeusz

    Nie wiem czemu ludzie boją się małżeństwa. Ja jestem zadowolony, żona też – uprzedzam pytania! Jak ktoś z góry nastawia się, że małżeństwo to klatka, ograniczanie wolności, to tak też będzie się czuł. Gdy ważniejsza jest druga osoba, to małżeństwo w wielu sprawach pomaga. Moim zdaniem to dobra i potrzebna instytucja.

    1. admin

      Myślę tak samo, zresztą wiele razy to już mówiłem i pisałem. Pozdrawiam!

Leave a Reply

%d bloggers like this: