Maskulizm

Maskulizm (nie mylić z maskulinizmem)? Dyskryminacja mężczyzn? Działania na rzecz równouprawnienia mężczyzn? U większości z czytających pewnie pojawił się uśmieszek i myśl, że to przecież kobiety są płcią dyskryminowaną.
Tyle, że powszechnie uznano, że to jest jedyna płeć, która jest dyskryminowana, w gorszej sytuacji a mężczyźni nadal dzierżą władzę i wykorzystują swoją pozycję w społeczeństwie.
Czy aby na pewno tak jest? Przeczytałem artykuł w „Dzienniku. Gazecie Prawnej” i nie wstrząsnął mną on, ponieważ obserwuję te i inne przejawy dyskryminacji mężczyzn od wielu lat.
Oto argumenty przemawiające za tym, ze mężczyźni są dyskryminowani:
– mężczyźni krócej żyją, a później przechodzą na emeryturę,
– na leczenie chorób kobiecych przeznacza się w Polsce sześciokrotnie więcej pieniędzy, niż na leczenie chorób u mężczyzn,
– tylko ok. 40 proc. studentów w Polsce to mężczyźni,
– Polki deklarują, że zarabiają o ¼ mniej niż, mężczyźni, jednak trzeba pamiętać, że to mężczyźni wykonują większość prac niebezpiecznych, w szkodliwych warunkach i ciężkich,
W artykule znajduje się jeszcze więcej przykładów, polecam. Mogę dodać te bardziej osobiste: przedszkole organizuje Dzień Matki, ale Dnia ojca już nie (o czym już tu pisałem), a w szkole dzieci robią na lekcjach laurki z okazji Dnia Babci, ale już z okazji Dnia Dziadka nie. Pracowałem w instytucji, w której, dopóki nie zaczęliśmy głośno domagać się zmiany, regulamin przewidywał nagrody z okazji Dnia Kobiet. Oczywiście tylko dla kobiet.
To świadczy o jednym: człowiek jest człowiekiem i tam, gdzie przeważa jedna płeć, druga jest traktowana gorzej, żeby nie powiedzieć, że faktycznie jest dyskryminowana.
Coraz więcej mężczyzn ma problemy z męskością. I to nie tylko z jej aspektem psychicznym, ale również biologicznym. Zmiany społeczne i negatywny wpływ szkodliwych czynników na nasze organizmy sprawiają, że płeć męska zanika.
Dzisiaj sobie żartujemy, ale już niedługo będziemy żałować. My mężczyźni nie, bo nas nie będzie, ale wy, kobiety, na pewno.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: