Mezopotamia Serhij Żadan

„Mezopotamia” Serhij Żadan to cykl opowiadań łączących się w powieść, składającą się z dwóch części: Biografia i Uściślenia i uogólnienia. A na dodatek część druga to coś w rodzaju poematu. Nie uciekajcie jednak, może przekonam Was, że warto tę książkę przeczytać.

Bohaterów opowiadań, które dzieją się na Ukrainie, coś łączy, na przykład miejsce pracy, znajomi, różne wydarzenia. Jest tu mnóstwo ciekawych postaci, które Żadan potrafi scharakteryzować jednym celnym zdaniem. W każdym opowiadaniu bohaterem jest alkohol, ale każde kolejne opowiadanie i bohater, to także, a może przede wszystkim, kolejna niemożliwa miłość. Są to przypadkowe spotkania i zakochanie, długie miłości bez happy endu, rozwody. Każda miłość w każdym opowiadaniu napotyka na przeszkody, żaden związek nie jest udany i trwały.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

A może w ogóle nie można mówić, że ta miłość istnieje? U Żadana nawet płatny seks jest nieudany.

Wolę Serhij Żadan ironicznego, dowcipnego, a nawet złośliwego, ale i te opowiadania, podszyte smutkiem i melancholią, dobrze się czyta.

One Comment

  1. roma87135

    Chyba sięgnę po „Mezopotamię””.Lubię dowcip przeplatany smutkiem,ale z dobrym zakończeniem. Dzięki Twojej recenzji, wiem za co się zabieram.

Leave a Reply

%d bloggers like this: