Międzymorze Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Ziemowit Szczerek Recenzja

Gdzie kończy się Europa, a zaczyna twór nazywany Europą Środkową, Wschodnią? Ren? Odra? Wisła? Bug? A co jest za tą granicą? Stepy, dzicz, pustka, nicość. To właśnie te peryferia, od Adriatyku po Morze Czarne, od Bałkanów po Bałtyk, interesują Ziemowita Szczerka.
Jak sam zaznaczył to „Książka podróżnicza, o podróżach i wrażeniach”.
Borduria, Rurytania, Molwania, Elbonia, Krakozja. Ta kraina, która nie istnieje, była różnie nazywana. A on się nie bał i w nią wstąpił. I opisał swoje podróże. Są oczywiście również analizy, próby zrozumienia z czym mamy do czynienia.
Mity półprawdy i prawda, które i tak wszystkie są nieistotne, choć część trzyma się całkiem dobrze. I wpływają na losy tego zakątka świata. Nie, nie pępka świata, jak uważają niektórzy Polacy, ale właśnie zakątka wielkiego świata, który nie bardzo interesuje się mieszkańcami jakichś wschodnich terenów starego kontynentu.
Szczerek spogląda na pogranicza, wzajemne relacje między krajami i ich mieszkańcami, stereotypy i problemy, mentalność, wiedzę o sobie. Nacjonalizmy, faszyzm. Obsesje, absurdy, historie. Ludzkie historie, spotkanych ludzi. Spisuje rozmowy, obserwacje, opisuje krajobrazy, piękno i szpetotę tych ludzi i ich ziemi. Sojusze, zdrady, waśnie, wojny. Dumę z grzechów i wstyd za innych, brak samokrytycyzmu, łatwość rzucania oskarżeń. Opisuje, który naród czuje się wielki, a który (po cichu) skarlały. Dumę z grzechów i wstyd za innych, brak samokrytycyzmy i łatwość rzucania oskarżeń.
Jak to ogarnąć? Czy można zrozumieć Międzymorze i jego mieszkańców? Wszyscy mają z tym problem, chyba, że pójdzie się w uproszczenia i stereotypy. Wtedy można się okłamywać, że da się zrozumieć to, co tutaj się dzieje.
No i ile razy można o tym pisać? Albo czytać? A jednak zawsze chętnie czekam na takie książki, szukając odpowiedzi na własne pytania. Przeczytajcie „Międzymorze” Ziemowita Szczerka. Dlaczego macie mieć lepiej ode mnie? Niech Was też przerazi cudaczna forma życia występująca na terenach Międzymorza i szaleństwo, które żyje w jego mieszkańcach od wieków. I po kres świata.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Leave a Reply

%d bloggers like this: