Miłosz Biografia Andrzej Franaszek

Trzeba być naprawdę odważnym pisarzem, żeby wziąć się za biografię takiej postaci jak Czesław Miłosz. I oczywiście pisarzem pracowitym, bo przecież życie Miłosza było długie i obfitowało w wiele wydarzeń. Noblista raczej nie był typem kanapowego poety, więc i jego biografia musi być obszerna.

Cóż napisać o tej książce? Nie  ma i nie będzie miała konkurencji, to najlepsze źródło o życiu Czesława Miłosza jakie możecie przeczytać. Andrzej Franaszek przedstawia sprawdzone informacje, a gdy pojawiają się niejasności jest uczciwy względem czytelnika i pisze o tym wprost. W książce nie tylko oczywiście opisuje życie poety (niektóre okresy życia tydzień po tygodniu, najważniejsze dzień po dniu), ale również przedstawia ewolucję poglądów, twórczość i inspiracje pisarza, miłostki i miłości, edukację i zajęcia zawodowe, przyjaźnie i znajomych, środowiska polityczne i twórcze. Co parę stron natrafiałem na nieznane mi informacje i fakty z życia Miłosza, w tym również mocno zaskakujące czy zabawne. Wzorcowa biografia.

Czy po przeczytaniu biografii Czesława Miłosza pióra Andrzeja Franaszka wiem już wszystko o Miłoszu? Prawie. Czy poznałem Miłosza jako pisarza i człowieka? Prawie, żadna przecież, choćby najlepsza biografia, nam tego do końca nie zagwarantuje. Czy lepiej rozumiem jego twórczość? Zdecydowanie.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Zacząłem również rozumieć niektóre wybory życiowe Miłosza, urodzonego na Litwie polskiego pisarza, któremu historia  skomplikowała życie i twórczość. Nie brakowało w życiu poety zarówno błędów, które mściły się po latach, jak i wyborów, które okazywały się słuszne, choć nikt w nie nie wierzył. Jest też w życiorysie Czesława Miłosza coś szalenie niepopularnego obecnie: sukces, który przyszedł po latach pisania. Owszem, był znany i ceniony, ale dopiero po kilkudziesięciu latach nadeszła sława i pieniądze. Teraz każdy chce wszystkiego do razu.

Przy okazji lektury pojawiają się oczywiście pytania typu: czy Miłosza się jeszcze czyta? pamięta? Bo przecież nawet już w niepodległej Polsce nie był pisarzem bestsellerowym. Gdy jego wiersze wylecą z podręczników szkolnych, kto jeszcze będzie sięgał po jego teksty? Czy nobliście grozi zapomnienie? A ja zapewniam, że warto wracać do jego twórczości, gdzie pytania o rzeczy podstawowe sąsiadują z zachwytem nad światem, a wielka historia i jej zawirowania z intymnymi wyznaniami zakochanego człowieka.

Nie, z Wikipedii nie dowiecie się o Miłoszu niczego, więc jeśli lubicie jego twórczość, albo jesteście zainteresowani nim samym, przeczytajcie koniecznie.

Leave a Reply

%d bloggers like this: