Twoje mocne strony

Czym są mocne strony?

Mocne strony to Twój potencjał, możliwości i umiejętności zaczynając od mało ważnych sprawach, kończąc na tych bardzo ważnych, od konkretnych umiejętności manualnych do umiejętności w relacjach z innymi. 

Czy wiesz jakie są Twoje mocne strony?

Z pewnością prawie każdy z nas potrafiłby wypisać choć kilka swoich mocnych stron. Ale pojawiają się tutaj co najmniej dwa problemy:

1. Nie bez przyczyny ani nie przez pomyłkę napisałem powyżej, że prawie każdy potrafiłby to zrobić. Są bowiem ludzie, którzy z różnych powodów nie są w stanie tego zrobić. Problem z określeniem własnych mocnych stron mogą mieć osoby

– nieśmiałe,

– o niskiej samoocenie,

– z niskim poczuciem własnej wartości,

– albo fałszywie skromne,

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

– osoby, które nie chcą, nie mogą, nie umieją, nie mają czasu, aby przyjrzeć się samemu sobie.

2. Nawet, gdy ktoś postanowi określić swoje możliwości i umiejętności, to może to zrobić… nieobiektywnie! To znaczy, że w związku z brakiem obiektywności

– albo zaniży swój potencjał

– albo podkoloruje swoje mocne strony.

Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie, nikt nie jest w stanie obiektywnie spojrzeć na siebie. Poznawanie siebie jest dość trudnym procesem, widzimy siebie takimi, jakimi chcemy się widzieć. A to niekoniecznie jesteśmy prawdziwi my. 

Po co określa się własne mocne strony?

Określenie mocnych stron może służyć do rozpoznania i podwyższenia jakości naszych relacji z innymi, możliwości rozwoju zawodowego, znalezienia dającego satysfakcję hobby, a więc do tego, aby podwyższyć jakość własnego życia. 

Kłamstwem jest twierdzenie, że człowiek może wszystko. Człowiek może bardzo wiele, ale musi wiedzieć, na co się porywać, co jest w stanie osiągnąć. A do tego trzeba znać swoje możliwości, swój potencjał.

 

6 Comments

 1. Marcin

  Prawda jest taka, że mocne strony najczęściej prezentowane są właśnie podczas prezentacji, prelekcji i w czasie rozmów rekrutacyjnych. Nie każdy z nas jednak o tym wie, że warto przed tego typu 'eventami’ określić i przypomnieć sobie swoje własne wady i zalety, mocne i słabe strony które chociażby wyróżniają nas spośród innych kandydatów o pracę.

  1. Przemysław Pufal

   I w czasie takich spotkań pokazanie mocnych stron jest wręcz konieczne! Tyle, że nie każdy potrafi je w sobie odnaleźć albo wyraźnie zidentyfikować i opisać.

 2. Larysa

  Ja to chyba nie mam mocnych stron, nic nie potrafię wymyślić. Zawsze mam z tym problem, gdy biorę udział w różnych warsztatach i zajęciach i jest tam takie ćwiczenie.

  1. Przemysław Pufal

   Nie ma takiej możliwości, żebyś nie posiadała żadnej mocnej strony! To kwestia samooceny – zaniżonej. Jeśli chcesz – napisz, to zajmiemy się tym!

 3. Pracuś

  Warto znać swoje dobre strony. Z jednej strony pytanie o dobre i złe strony zostaje zadawane podczas procesu rekrutacji, z drugiej strony, pozwala podnieść poczucie swojej wartości.

  1. Przemysław Pufal

   Zgadza się. Dobre strony mają tylko swoje dobre strony 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: