Motywacja, czyli motywowanie się do motywowania

Motywacja to jeden z ulubionych tematów osób, które chcą świadomie nad sobą pracować. Potrzebna jest z jednej strony do podejmowania różnych działań, które musimy wykonywać w swoim życiu. Z drugiej strony potrzebna jest właśnie do rozpoczęcia i kontynuowania pracy nad sobą, własnym rozwojem.

Motywacja to jedno z podstawowych zagadnień rozwoju osobistego.

„Motywacja – stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, to wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian. To wewnętrzny stan człowieka mający wymiar atrybutowy.” http://pl.wikipedia.org/wiki/Motywacja

motywacja1Szukamy różnych sposobów zmotywowania się. Ciągle nowych, modnych, takich, o których mówią i piszą, że są super skuteczne.

To ciągłe poszukiwanie nowych sposobów może być objawem takiej motywacyjnej bieżączki. Może też tak masz? Poznajesz nowe sposoby na zmotywowanie się. Poznajesz właściwie pobieżnie, próbujesz jeden, dwa dni i… porzucasz te sposoby. I szukasz nowych. Po znalezieniu innych propozycji cały schemat Twojego zachowania powtarza się. I znowu, i znowu.

W taki sposób możesz znać wszystkie techniki motywacyjne świata a i tak nie zmotywować się chociażby do wdrożenia w życie… sposobów motywowania! Tak niestety to wygląda u sporej liczby osób. Nie ma więc sensu poszukiwanie nowych technik motywacyjnych, jeśli setki wcześniejszych porządnie nie spróbowałaś wdrożyć!

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Jest jeszcze jeden aspekt takiego poszukiwania wciąż nowych motywatorów. Niektórzy robią to, jakby chcieli pobić rekord w ilości poznanych metod. I nawet jak trafią na skuteczne, porzucają je, bo:

– gdzieś napisali,

– ktoś powiedział,

– dostałem w mailu taką propozycję

i na pewno te nowe sposoby zmotywują mnie jeszcze lepiej!

Może i tak, pod warunkiem, że jesteś w stanie popracować na tyle, że będą miały szansę zacząć działać.

Sądzę, że wiele osób w ten sposób usprawiedliwia swoje lenistwo. „To nie działa, szukam innych sposobów zmotywowania się.” Aha, jasne. Potem będzie jeszcze setka kolejnych, a to do czego miałeś się zmotywować leży i kwiczy!

Podsumowując: nie jest ważne, jakie techniki motywacyjne stosujesz. Ważne czy solidnie próbujesz je wdrożyć do działania w swoim życiu. A jeśli trafiłeś na takie, które Ci pomagają, to po prostu korzystaj z nich. Nie szukaj wymówek, tylko weź się do roboty!

Motywuj się jak chcesz. Ważne, żeby działało. A to zależy od Ciebie!

 

Skomentuj!

2 odpowiedzi na “Motywacja, czyli motywowanie się do motywowania”

  1. motywacja, wazna rola przed każdym działaniem. Musimy, samo przez się, zastanowić się ,po co to robimy, co z tego dzialania wyniknie. Bez motywacji ,która jak radar wyznacza nam ,wcześniejsze założenia konkretnego działania, nie mamy szans, na realizację tych założeń. Jak uzbrojony zołnierz, jest pewny swego,tak też jest z działaniem każdego z nas, motywacja,jak uzbrojenie żołnierzowi, dodaje nam pewności siebie i wiemy co robić i jak robić.

Leave a Reply

%d bloggers like this: