Cezary Łazarewicz to laureat wielu nagród, w tym nagrody Nike. Reportaże zebrane w tym tomie w większości zostały napisane pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Zgodnie z podtytułem są to teksty opisujące mieszkańców Pomorza, krainy, w której się urodziłem i która leży tuż za miedzą.
Tematy są różnorodne: radio w którym ludzie szukają sprawiedliwości i pomocy, bezwzględny komornik, sprzedaż bezpośrednia i akwizytorzy, strajk bezrobotnych, bazy NATO i jakie korzyści dla mieszkańców, małżeństwa polsko – wietnamskie dla pieniędzy i możliwości zostania w Polsce, wypadek na morzu, samowole budowlane, zaniedbywanie zwierząt, mobbing w pracy, poniemieckość, renowacje miast, pedofilia, służba zdrowia, kazirodztwo, polityka lokalna, bieda, różne sprawy bulwersujące, kryminalne, sądowe.

Reporter opisywał więc to, co ważne dla lokalnych społeczności i jednostek. Część tekstów na skutek zmian, które zaszły w Polsce, zdezaktualizowała się, ale warto je przeczytać, żeby przypomnieć sobie jak dużo Polacy zmienili przez te lata i ku przestrodze, żeby nie zapomnieć, że część problemów w każdej chwili może wrócić. Inne tematy wciąż są żywe, i wydaje się, że już zawsze będą, bo wynikają po prostu z ludzkiej natury. Reportażyści zawsze będą więc mieli pracę.
Nie bez powodów Cezary Łazarewicz jest nagradzany, bo to sprawy reporter i dobry pisarz. „Tu mówi Polska” to fachowa robota. Autor w ciekawy sposób opowiada o bohaterach, szuka czegoś, co najlepiej ich opisze, czasami widzimy ich z zaskakującej perspektywy. Zawsze oczywiście najważniejszy jest człowiek i jego problemy.