Jak myślenie wywołuje lęk

W jaki sposób błędne myślenie wywołuje w nas lęk

Większości z nas wydaje się, że lęk przychodzi skądś z zewnątrz, że nie mamy wpływu na to, że nas ogarnia. Jednak prawda jest inna, możemy go wywoływać swoimi błędnymi rodzajami myślenia:

 – zakładanie najgorszego – wyolbrzymianie prawdopodobieństwa zdarzeń to przesadne wyobrażanie sobie, ze wydarzy się coś złego, chociaż w rzeczywistości jest to mało prawdopodobne.

– myślenie katastroficzne – wyolbrzymianie znaczenia pewnych wydarzeń lub ich skutków, że konsekwencje nas przerosną, nie poradzimy sobie z nimi.

– wszystko albo nic – skłonność do czarno –białego widzenia świata. Prowadzi do nadmiernego upraszczania sytuacji i traktowania swoich zachowań wyłącznie w kategoriach właściwe- niewłaściwe, złe – dobre. Perfekcjonizm.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

– czytanie w myślach – robienie założeń na temat tego co i jak inni o nas myślą.  Przy braku dowodów twardych na to.

12ee1f93969946fb1d2f1b907ae26d39

– personalizacja – obwinianie wyłącznie siebie za negatywne konsekwencje sytuacji społecznych. Chociaż sytuacje te są złożone i na takie konsekwencje ma wpływ wiele różnych czynników.

– wybiórcza uwaga i pamięć – skłonność do koncentrowania się wyłącznie na tych informacjach, które odpowiadają Twoim przekonaniom. Wychwytują sygnały, potwierdzające, że otoczenie odbiera Cię negatywnie.

Zobacz jak pokonać lęk>>>

 

One Comment

  1. naznaczon

    U mnie niestety występują wszystkie te opisane rodzaje myślenia i to w stopniu takim natężonym. Już nad tym pracujemy i ma nadzieję na pozbycie się tego wszystkiego!

Leave a Reply

%d bloggers like this: