Najczęstsze małżeństwo – ich czworo

SUZNajczęstsze małżeństwo – ich czworo: on, ona, jej wyobraźnia o nim, jego wyobraźnia o niej.

                               Claude Roy

Jedno zdanie, a tak wiele mówiące o tym, jacy są ludzie i co się dzieje w małżeństwie!

Małżeństwo to związek dwóch osób. Claude Roy twierdzi jednak, że funkcjonują w nim jeszcze dwie inne osoby: wyobrażenie kobiety o mężczyźnie i mężczyzny o kobiecie.

Wiele razy pisałem już o tym, że ludzie wiążą się, wstępują w związek małżeński, tak do końca się nie znając. Bardzo często decyzja o poważnym związku podejmowana jest w pośpiechu, albo bezmyślnie, albo jedno i drugie. A potem następuje cała seria zdziwień, nieporozumień, rozczarowań. I w konsekwencji związek rozpada się. Jest takie powiedzenie: Gdzie ja miała oczy?! Ale nie tylko o oczy chodzi. Poznanie drugiego człowieka nie jest łatwe, wymaga wysiłku. Ludzie zmieniają się, nie są stałą sumą pewnych cech i zachowań. Być może ktoś powie, że poznanie innego nie jest możliwe wcale.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Nawet jeśli jest to trudne, nie jest niemożliwe. Niestety tworzący związki nie bardzo się nawet starają, żeby to robić. Nie tylko na początku, ale również w czasie trwania związku czy małżeństwa. Wiążą się ze swoim wyobrażeniem na temat kobiety czy mężczyzny, a nie z realną osobą. Ten obraz, który czasami nie ma nic wspólnego z realną sytuacją, jest idealizacją partnerki/partnera. I próbują tak sobie żyć we czwórkę. A nie jest to łatwe, ponieważ każde zachowanie drugiej osoby niezgodne z tym, co sobie o niej wymyślili, to potężne rozczarowanie. I powód, żeby myśleć, że „ja to się staram, zmieniam, ale on? w ogóle!”. Albo: „Niestety ona się zmieniła, na gorsze. Kiedyś taka nie była!”.

 Druga strona też może być zdziwiona. Myśli sobie, że jest taka, jak jest od zawsze, a dopiero po jakimś czasie pojawiają się o to pretensje…

Czy w przypadku, gdy zaczynamy dostrzegać jaka naprawdę jest osoba, z którą tworzymy związek, jest już za późno? Nie, oczywiście, że nie. Gdy zaczynacie pozbywać się swoich fałszywych wyobrażeń na temat żony czy męża, to jest bardzo dobry moment na dokonanie zmian poprzez pracę nad związkiem.

Zobacz: Sekrety Udanych Związków. Tutaj>>>

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: