Normy moralne

Normy moralne w otoczeniu

Norm moralne to wartości uznane w społeczeństwie, zbiór nakazów i zakazów uznanych przez ogół. Wyróżniamy normy, religijne, moralne, obyczajowe.

Wydawać by się mogło, że to jak postępują inni wokół nas, niewiele nas dotyczy i nie ma zbytnio wpływu na jakość naszego życia.

Niestety tak nie jest.

 

Czy Twoje otoczenie kieruje się tym samym systemem wartości co Ty?

Czy zdarza się, że musisz dostosować swoje postępowanie do norm panujących w Twoim środowisku?

Czy na co dzień czujesz, że musisz postępować niezgodnie ze swoim sumieniem?

Jeśli tak, to jak się z tym czujesz?

 

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Nie kieruję swoich słów do tych, którzy zapomnieli co to sumienie, hierarchia wartości i wierność sobie. Zakładam, że ważne jest dla Ciebie etyczne postępowanie. Zakładam, że ważne jest dla Ciebie postępowanie zgodne z Twoim system wartości. Oczywiście nie da się uniknąć konfliktów z otoczeniem, którego normy moralne zawsze choć trochę różnią się od Twoich. Czasami jednak sytuacja może Cię przerosnąć. 

 

Możesz próbować walczyć, przeciwstawiać się i próbować zmienić innych. Tych z postawą misjonarską ucieszyły te słowa. Przecież jednak nie każdy chce to robić, nie każdy czuje się w takiej roli komfortowo czy choćby dobrze. Jeśli nie masz talentu do zbawiania świata… być może pomyślałeś, że napiszę – w taki razie zmień siebie. Nie! Bądź wierny swoim ideałom i poszukaj takiej pracy, sąsiedztwa, znajomych, którzy będą je podzielać. Oczywiście nigdy nikogo nie namawiałem na dezercję, ale czasami korzystniej dla swojego komfortu porzucić coś, niż męczyć się i czuć, że za chwilę się wybuchnie.

Przypomnij sobie te wszystkie filmy, w których szlachetny bohater nie mogąc znieść panującej wokół anomii chwyta za broń i… Lepiej uniknąć sytuacji nas przerastających. 

Więcej w mojej książce: Jakość życia. Jak ją podnieść i cieszyć się życiem!

 

2 Comments

  1. adamska

    Czy w ogóle ktoś jeszcze kieruje się w swoim życiu moralnością? Czasami odnoszę wrażenie, że ich łamanie stało się powszechne. Ale gdy przyglądam się pojedynczym osobom, nie masie, nie przez pryzmat mediów, to dochodzę do wniosku, że uczciwych, dobrych ludzi jest całkiem sporo. Tylko, że oni zajmują się sobą, swoim życiem i pracą nad nim a nie innymi ludźmi i są mało widoczni. A takie wzory każdy z nas znajdzie obok siebie, wystarczy się rozejrzeć.

    1. admin

      Bardzo ładnie powiedziane!

Leave a Reply

%d bloggers like this: