Notatki z terenu Marcin Dymiter

Marcin Dymiter, muzyk, producent muzyczny, który zajmuje się również nagraniami terenowymi, czy field recordingiem i krajobrazem dźwiękowym, napisał kolejną, po książce dla dzieci (Przewodnik dla audiokulturalnych), książkę o dźwiękach.

„Notatki z terenu” to zbiór miniesejów uświadamiających nam, że dźwięki to nie tylko muzyka, ale również zjawisko historyczne, polityczne, społeczne i ekologiczne.

„Field recording jest nagrywaniem przestrzeni, próbą oddania dźwiękowej aury miejsc. W trakcie nagrywania jest się w środku. W zjawisku. Nagrywający stanowi część żywego organizmu.”

Przy okazji nagrywania dźwięków otoczenia w różnych miastach i miejscach, Marcin Dymiter spisał swoje refleksje nie tylko o tym, czym dla niego jest field recording, ale o wpływie dźwięków otoczenia na ludzi, o relacjach międzyludzkich, historii, miastach, architekturze. Widoczna jest erudycja autora, nie tylko muzyczna.

„Nagrywanie jest stanem jedynym w swoim rodzaju. Badaniem relacji między tym, co brzmi najpierw w uszach, a tym, co słychać przez mikrofon i słuchawki.”

Zaskoczył mnie miejscami bardzo poetycki język autora. Oczywiście jest to też książka pełna konkretów, a zagadnienia teoretycznie Dymiter zgrabnie wplótł w swoje refleksje. Proszę jednak  pamiętać, że absolutnie nie jest to podręcznik field recordingu. A swoją drogą na taki czeka wiele osób…

„Za pomocą słuchania i field recordingu nadal można praktykować starą sztukę znikania. Aż do zatarcia granic “Kultury autorskiej”, wszechobecnego selfie, nieustannego procesu podkreślania obecności.  Słuchanie pozwala zniknąć odrzucić potrzeby kontroli nad światem.”

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Marcin Dymiter nagrywał w ciekawych miastach, zaskakujących miejscach, więc czytając „Notatki z terenu” można się poczuć jak odkrywca nie tylko różnych miejscówek, ale przede wszystkim świata dźwięków, na które tak rzadko zwracamy uwagę.

„Dźwięki zapadają w pamięć. Świat ludzi, zwierząt, przyrody, zjawisk. Każdy ma swój stan, brzmienie, hałasy, zakłócenia.”

Autor apeluje o więcej ciszy, wyłączanie urządzeń, ograniczenie dźwięków, szumów, hałasów, o bycie offline i słuchanie obserwacji najbliższego świata, tego co nas otacza. „Notatki z terenu” doskonale wprowadzą nas w tematykę pejzażu dźwiękowego, spacerów dźwiękowych, ekologii dźwięku. Pozwolą na wyostrzenie uszu i wejście w świat otaczających nas dźwięków. Do takich książek wraca się wielokrotnie, więc trzeba mieć książkę w domowej bibliotece.

„Napięcie między nagrywaniem, pamięcią i samym nagraniem jest wartościowe. Stwarza bowiem nowe światy i przenośni w nie słuchającego notatek terenowych. W nagraniu nie istnieje żaden kompletny świat. Słuchający stwarza go – słuchając myśląc- dookreśla go.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.