Około północy Mariusz Czubaj

Mariusz Czubaj to naukowiec. I pisarz. I saksofonista zespołu Zgniłość. Utalentowany facet, który napisał książkę o muzyku i środowisku muzycznym, a także Warszawie z przeszłości.

Akcja książki dzieje się w 1969 roku. Bohaterem „Około północy” jest kontrabasista, który gra… na pogrzebach. Niechętnie mówi o swojej wojennej i powojennej przeszłości, naznaczonej traumami. Tadek Janczar ma zespół, który nazywa się Kornet Olemana. Genialna nazwa!

W Warszawie po pogrzebie znanego pianisty zabita zostaje dziewczyna. To nie jest jedyna ofiara, więc wszyscy zastanawiają się, czy w stolicy nie grasuje czasem seryjny morderca. Janczar zostaje wplątany w kryminalną intrygę.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

„Około północy” nie jest jednak kolejnym kryminałem, koncertującym się tylko na rozwiązaniu zagadki.

W książce mamy atmosferę tamtych lat, mnóstwo szczegółów, historii, anegdot; wszystko to jednak nie przytłacza, ale plastycznie ukazuje tamten świat. Żeby odkryć różne smaczki, ale i zrozumieć, w jakim świecie żyją bohaterowie, trzeba znać historię. Dodatkowo można sobie weryfikować opisane wydarzenia i osoby i sprawdzać ile w książce faktów, a ile wyobraźni pisarza.

Oczywiście to książka również o muzyce i muzykach, jazzie. Książka o muzyce pisana przez było nie było, muzyka, miała prawo się nie udać, jak wiele jej koleżanek, ale przecież tę napisał Mariusz Czubaj, więc efekt jest świetny.

Leave a Reply

%d bloggers like this: