Około północy Mariusz Czubaj

Mariusz Czubaj to naukowiec. I pisarz. I saksofonista zespołu Zgniłość. Utalentowany facet, który napisał książkę o muzyku i środowisku muzycznym, a także Warszawie z przeszłości.

Akcja książki dzieje się w 1969 roku. Bohaterem „Około północy” jest kontrabasista, który gra… na pogrzebach. Niechętnie mówi o swojej wojennej i powojennej przeszłości, naznaczonej traumami. Tadek Janczar ma zespół, który nazywa się Kornet Olemana. Genialna nazwa!

W Warszawie po pogrzebie znanego pianisty zabita zostaje dziewczyna. To nie jest jedyna ofiara, więc wszyscy zastanawiają się, czy w stolicy nie grasuje czasem seryjny morderca. Janczar zostaje wplątany w kryminalną intrygę.

„Około północy” nie jest jednak kolejnym kryminałem, koncertującym się tylko na rozwiązaniu zagadki.

W książce mamy atmosferę tamtych lat, mnóstwo szczegółów, historii, anegdot; wszystko to jednak nie przytłacza, ale plastycznie ukazuje tamten świat. Żeby odkryć różne smaczki, ale i zrozumieć, w jakim świecie żyją bohaterowie, trzeba znać historię. Dodatkowo można sobie weryfikować opisane wydarzenia i osoby i sprawdzać ile w książce faktów, a ile wyobraźni pisarza.

Oczywiście to książka również o muzyce i muzykach, jazzie. Książka o muzyce pisana przez było nie było, muzyka, miała prawo się nie udać, jak wiele jej koleżanek, ale przecież tę napisał Mariusz Czubaj, więc efekt jest świetny.

Książka Około północy Mariusz Czubaj >>>

Skomentuj!

Dodaj komentarz

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: