Czy otyłość jest dziedziczna

f2d7c0262060d24142101d7f519ebaa0Jak na razie nie odkryto jednego genu odpowiedzialnego za tycie, predyspozycja do otyłości jest uwarunkowana wielogenowo. W zależności od tego czy otyłość była cechą jednego czy obojga rodziców, predyspozycja dziecka do otyłości wynosi od 75% do 40%. Pamiętaj jednak, że jest to tylko prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, a nie pewność! Jeśli w rodzinie są osoby otyłe,  może to oznaczać, że zarówno u Ciebie jak i innych członków rodziny są obecne cechy metabolizmu, które powodują łatwiejsze tycie niż chudnięcie. Badania wykazały, że element dziedziczny otyłości przyczynia się do powstania 25–40% różnic pomiędzy osobami w masie ciała oraz zawartości tkanki tłuszczowej. W 5% dziedziczony jest wskaźnik masy ciała (BMI) oraz zawartość tkanki tłuszczowej. Za to, w której okolicy ciała tłuszcz odkłada się nam najbardziej, geny decydują już w 25%. Pod wpływem czynników genetycznych najbardziej pozostaje przemiana materii oraz zdolność wydatkowania energii podczas wysiłku fizycznego ( 40%). W wielu przypadkach trudno jednak ocenić na ile występująca otyłość ma charakter dziedziczny, bowiem członków danej rodziny łączą nie tylko geny, ale także tryb życia i sposób odżywiania. Wiele osób otyłych dla utrzymania prawidłowej masy ciała musi więc przyjmować znacznie mniej pożywienia. Dziedziczymy również zły styl odżywiania się, bo taki wzorzec występował w naszej rodzinie pochodzenia.

Pomimo iż rozwój otyłości może mieć uwarunkowania genetyczne, to jednak osoba o takich skłonnościach wcale nie musi być otyła.

Za nasze zdrowie, w tym za tycie, odpowiada w głównej mierze nasz styl życia i odżywiania się. Błędem jest przyjęcie tezy, że skoro rodzic lub oboje rodzice są otyli, to ja nie mogę również tego uniknąć. „Nosimy” w sobie” wiele predyspozycji genetycznych do różnych zachowań, chorób, ale jak widać nie muszą one się uaktywnić.

I to jest dobra wiadomość dla osób posiadających otyłych rodziców – ich dzieci wcale nie muszą być również otyłe! 

Zobacz jak szybko schudnąć>>> 

Skomentuj!

Jedna odpowiedź do “Czy otyłość jest dziedziczna”

  1. Zgadzam się z twoją końcową wypowiedzią. Dzieci nie muszą być otyłe. Jest jakiś tam ułamek procentowy osób, które chorują na jakieś tam choroby(nie wiem dokładnie) gdzie naprawdę nie mogą stracić masy ciała, ale większość ludzi na świecie jest samemu sobie winna.

    Styl życia, jedzenie to kluczowe elementy. Trzeba ćwiczyć chociaż 15minut dziennie albo tak jak ja 3 ćwiczenia co drugi dzień do tego jakieś bieganie. Ja gram w piłkę, więc sprawa załatwiona i jedzenie również lepiej mniej a częściej z 5-6 posiłków dziennie wystarcza i zapamiętać: do mózgu informacja o przyjęcie jedzenia trafia po 15 do 20 minut.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: