Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta – Stephen Clarke Recenzja


Stephen Clarke urodził się w 1959 roku w Wielkiej Brytanii. Studiował w Oksfordzie. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Paryżu. Autor bestsellerów Merde! Rok w Paryżu, Merde! W rzeczy samej,  Merde! chodzi po ludziach, oraz M jak Merde!,  Jak rozmawiać ze ślimakiem. Dziesięć przykazań, które pomogą ci zrozumieć Francuzów, Paryż na widelcu Merde Factor.

Jak widać wyspecjalizował się w opisywaniu zderzenia, można bez przesady powiedzieć, dwóch cywilizacji: angielskiej i francuskiej i w tłumaczeniu reszcie świata o co chodzi tym Francuzom.

„Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta” składa się kilkunastu rozdziałów pod takimi oto tytułami: Paryżanie, Ulice, Woda, Metro, Historia, Miłość, Seks, Jedzenie, Moda, Kino, Sztuka, Mieszkania. Tematyka jest więc szeroka, podrozdziały mieszczą wiele szczegółowych treści.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Stephen Clarke widzi więcej, ponieważ jest z zewnątrz, zauważa to, czego nie widzą już Francuzi i czemu się już nie dziwią. Przytoczone historie, nawet dane statystyczne okraszone są humorem i anegdotami. Choć trzeba przyznać, że czasami czytając o czymś zwykłym dla Francuzów, człowiek śmieje się, bo… niestety, ale oni są jednak cudakami!

Obok praktycznych informacji, mamy sporo ciekawostek. No bo kto wie co to jest wieża Bonickhausena? Albo że Paryż to trochę sztuczne miasto, ponieważ wiele razy modernizowane miasto pozbyło się wielu zabytków? Albo że na przykład gilotyny, bagietki i haute couture wcale nie wymyślili Francuzi? Potrafili za to wmówić światu, że to oni, cwaniaki!

Leave a Reply

%d bloggers like this: