Patrick Modiano – Literacka Nagroda Nobla 2014

Ogłoszono laureata Literackiej Nagrody Nobla. Został nim francuski pisarz Patrick Modiano.

I to by było na tyle, jak mawiał klasyk. Nie znam pisarza, nie znam jego książek. Ale…

W Polsce wydano zaledwie kilka jego książek i to przez długi czas, (ZOBACZ), więc nie czuję się winny, że jego twórczość jest mi obca. Skoro wydawcy nie widzieli w nim przyszłego Noblisty, to trudno. Nie będę się wymądrzał, nie będę udawało, że czytałem. 

Ciekaw jestem, i to pytanie zadałem na Twitterze: Literacki Nobel. Zwycięży literatura? A może polityka? Lub poprawność polityczna? Albo znajomości?

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Jak z każdą nagrodą, także z literackim Noblem, co pokazuje lista laureatów, może być problem braku docenienia za… literaturę. Akademia nagradzała już różnych pisarzy i czasami były to nagrody ewidentnie albo za ich działalność różnego typu, albo bardziej dla ich krajów, albo z powodu jakichś innych dziwnych przyczyn.

Teraz, aby cokolwiek powiedzieć na temat tego laureata, trzeba przeczytać jego książki i samemu wyrobić sobie opinię. Wydawcy do wydawania, czytelnicy do czytania, a Modiano do pisania. Choć z tym będzie miał teraz problem, bo chcąc nie chcąc został troszku celebrytą i może nie mieć na tworzenie czasu. A może nawet i ochoty.

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: