Czy pieczywo tuczy

f2d7c0262060d24142101d7f519ebaa0Czy chleb i pieczywo w ogóle tuczą? Może to niezbyt eleganckie określenie, ale wiadomo o co chodzi:)

To ile kalorii ma kromka chleba, zależy nie tylko od tego czy jest to pieczywo żytnie, czy pszenne, z ziarnami czy bez, ale od wagi kromki. Jeśli chleb żytni razowy pokroimy na cienkie kromki, to 1 kromka będzie miała ok. 70 kcal (przy wadze 35 g), ale jeśli ukroimy kromki trochę grubsze, to ona może mieć nawet ponad 100 kcal (przy wadze kromki powyżej 45 g). Pieczywo pełnoziarniste ma podobną ilość kalorii jak biały chleb, ale zawiera więcej witamin i składników mineralnych, witamin, a dzięki dużej zawartości błonnika daje większe poczucie sytości. Można więc zjeść mniej kalorii, a na dłużej się najeść.

Tak więc mitem jest, że białe pieczywo jest bardziej tuczące od pełnoziarnistego.

Nie musisz więc wykluczać pieczywa ze swojej diety, tylko zjadać go rozsądne porcje.

Oczywiście musisz zwracać uwagę z czym zjadasz chleb i inne pieczywo, bo kładąc na nie wysokokaloryczne smarowidła i dodatki, z pewnością nie zachowujesz diety, tylko… no właśnie!

Skomentuj!

Dodaj komentarz

  1. Moim zdaniem pieczywo powinno się jeść na śniadanie, zawiera węglowodany, daje kopa na cały dzień i w trakcie dnia spokojnie wszystko przyswoimy i strawimy. Nie powinno się wykluczać całkowicie pieczywa, ale jadać go np. co dwa dni na zmianę z płatkami owsianymi 🙂