Pieniądze w sieci, czyli bezpieczny Internet część 19.

Dzieci i rodzice w sieci, czyli bezpieczny Internet

Pieniądze w sieci, czyli bezpieczny Internet część 19.

Rodzice powinni uczyć swoje dziecko odpowiedzialnego podejścia do finansów, wydawania pieniędzy, uczyć oszczędności i zwracania uwagi na bezpieczeństwo danych bankowych i innych dotyczących spraw finansowych. W internecie znaleźć można wiele informacji i kursów dla rodziców i dzieci na tematy finansowe.

Niestety internet to również miejsce, w którym dzieci mają możliwość wydawania pieniędzy bez wiedzy i zgody rodziców.

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

– czy domownicy mają dostęp do Twoich danych logowania na konto bankowe?

– czy domownicy mają dostęp do używanych przez Ciebie kart bankowych?

– czy masz zabezpieczony telefon tak, aby nie można było skorzystać z zainstalowanych na nim aplikacji bankowych i płatniczych?

– czy masz zabezpieczone piny i hasła?

Rodzice nie zawsze uświadamiają sobie, że ich dzieci mają sporo okazji do wydawania ich pieniędzy przez internet. Jak często sprawdzasz wszystkie wydatki na swoich kontach? Niektórzy rodzice znajdują tam wypłaty i zakupy, których nie mogą sobie przypomnieć. Może to oznaczać, że dokonało ich dziecko.

Nierzadko rodzice sami podają dzieciom wszelkie dane dostępowe, ponieważ proszą je na przykład o dokonanie zakupów w sklepach internetowych, dlatego że dzieci zrobią to sprawniej od swoich rodziców.

Banki, sklepy i platformy zakupowe posiadają wprawdzie ograniczenia dla niepełnoletnich klientów, ale gdy podane są wszystkie dane osoby dorosłej, nikt w banku czy sklepie ani nie ma obowiązku, ani nie jest w stanie sprawdzić, kto naprawdę je wpisywał: klient czy jego dziecko.

Rośnie liczba nowoczesnych technicznych możliwości dokonywania zakupów i płacenia przez telefon i internet. Automatycznie wiążę się to z większymi możliwościami ich wykorzystywania bez zgody prawowitego użytkownika nie tylko dla przestępców, ale również osoby bliskie, w tym dzieci.

Ważne jest zabezpieczenie danych przed dziećmi również po to, aby świadomie czy nieświadomie nie przekazały ich w niepowołane ręce lub nie padły ofiarą wyłudzenia takich danych. Kradzież danych z niezabezpieczonego komputera dziecka jest bardzo proste i naraża rodzica na utratę oszczędności, branie na jego nazwisko kredytów i mnóstwo innych przestępstw finansowych.

 

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: