Pieniądze w sieci, czyli bezpieczny Internet część 19.

Dzieci i rodzice w sieci, czyli bezpieczny Internet

Pieniądze w sieci, czyli bezpieczny Internet część 19.

Rodzice powinni uczyć swoje dziecko odpowiedzialnego podejścia do finansów, wydawania pieniędzy, uczyć oszczędności i zwracania uwagi na bezpieczeństwo danych bankowych i innych dotyczących spraw finansowych. W internecie znaleźć można wiele informacji i kursów dla rodziców i dzieci na tematy finansowe.

Niestety internet to również miejsce, w którym dzieci mają możliwość wydawania pieniędzy bez wiedzy i zgody rodziców.

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

– czy domownicy mają dostęp do Twoich danych logowania na konto bankowe?

– czy domownicy mają dostęp do używanych przez Ciebie kart bankowych?

– czy masz zabezpieczony telefon tak, aby nie można było skorzystać z zainstalowanych na nim aplikacji bankowych i płatniczych?

– czy masz zabezpieczone piny i hasła?

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Rodzice nie zawsze uświadamiają sobie, że ich dzieci mają sporo okazji do wydawania ich pieniędzy przez internet. Jak często sprawdzasz wszystkie wydatki na swoich kontach? Niektórzy rodzice znajdują tam wypłaty i zakupy, których nie mogą sobie przypomnieć. Może to oznaczać, że dokonało ich dziecko.

Nierzadko rodzice sami podają dzieciom wszelkie dane dostępowe, ponieważ proszą je na przykład o dokonanie zakupów w sklepach internetowych, dlatego że dzieci zrobią to sprawniej od swoich rodziców.

Banki, sklepy i platformy zakupowe posiadają wprawdzie ograniczenia dla niepełnoletnich klientów, ale gdy podane są wszystkie dane osoby dorosłej, nikt w banku czy sklepie ani nie ma obowiązku, ani nie jest w stanie sprawdzić, kto naprawdę je wpisywał: klient czy jego dziecko.

Rośnie liczba nowoczesnych technicznych możliwości dokonywania zakupów i płacenia przez telefon i internet. Automatycznie wiążę się to z większymi możliwościami ich wykorzystywania bez zgody prawowitego użytkownika nie tylko dla przestępców, ale również osoby bliskie, w tym dzieci.

Ważne jest zabezpieczenie danych przed dziećmi również po to, aby świadomie czy nieświadomie nie przekazały ich w niepowołane ręce lub nie padły ofiarą wyłudzenia takich danych. Kradzież danych z niezabezpieczonego komputera dziecka jest bardzo proste i naraża rodzica na utratę oszczędności, branie na jego nazwisko kredytów i mnóstwo innych przestępstw finansowych.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: