Pióropusz Marian Pilot Recenzja

Nie da się ukryć, że sięgnąłem po tę książkę, bo gdzieś
w głowie miałem zapisaną informację, że chciałbym przeczytać. Nie bardzo za to pamiętałem, dlaczego, więc pewnie zadziała siła reklamy.

Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi

Okazało się, że za tę książkę autor otrzymał Nagrodę Literacką Nike, pewnie dlatego tak utkwiła mi w głowie.

O Marianie Pilocie z oficjalnej notki biograficznej dowiadujemy się, że urodził się w 1936, jest powieściopisarzem i nowelistą, autorem słuchowisk, dziennikarzem i scenarzystą filmowym, działaczem ludowym, zaliczanym do twórców „nurtu wiejskiego” choć z silną – gombrowiczowską –  skłonnością do groteskowej deformacji, turpistycznej nadekspresji.

Tyle notka. Gdy zacząłem czytać tę powieść, to po paru stronach zwątpiłem w swoje możliwości percepcyjne. Autor używa w tej książce wymyślony język, który na pierwszy rzut oka i ucha może przerazić. I z tego co czytam w internecie, wiele osób nie poradziło sobie z czytaniem albo przeczytało
i stwierdziło, że to głupia książka i nic nie zrozumieli. Język jest raczej wymyślony, archaiczno-dzięcieco-wioskowo-niepoprawny. Pierwszy kontakt szokujący, ale wraz
z wczytywaniem się w powieść miałem wrażenie, że zaraz sam zaczną mówić tą gwarą-niegwarą!

A po kilkunastu stronach, gdy przyzwyczaiłem się do specyficznego języka, stwierdziłem, że nie mogę przestać czytać. I jak zwykle w takich przypadkach uznałem, że powieść jest za krótka.

Znowu cytat:

„Historia dotyczy powojennego dzieciństwa zadziornego bohatera pochodzącego z rodziny wiejskich „biedniaków” i złodziei. Niepiśmienny ojciec za eksces z nauczycielem oraz kradzież i zniszczenie tablicy szkolnej zostaje – jako wróg ludu – zamknięty do stalinowskiego więzienia. Chłopiec i jego matka dochodzą sprawiedliwości. Paradoksalnie, konieczność pisania podań w tej sprawie rodzi w bohaterze kult słowa pisanego. Symboliczny dar od ojca – kradzione pióro ze złotą stalówką – przesądza o jego dalszych losach.”

Książka Pióropusz Marian Pilot  >>>

Kurs Social Media dla biznesu

Skomentuj!

Dodaj komentarz

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: