Poczucie humoru

relacje„Poczucie humoru, jak żadna inna cecha charakteru, pozwala człowiekowi zachować dystans i daje umiejętność wznoszenia się – choćby na krótką chwilę – ponad praktycznie każde okoliczności.”

Viktor Emil Frankl

Poczucie humoru to dość nieuchwytne zjawisko. Stykając się z różnymi ludźmi po prostu się wie, że ten ma poczucie humoru, a tamten nie ma. Albo ma, ale inne, niż moje. Albo ma dziwne poczucie humoru.

Wiemy intuicyjnie, że ktoś pozbawiony poczucia humoru ma ciężej w życiu, niż ktoś, kto potrafi się śmiać, również z samego siebie, kto humorem umie rozładować ciężką, niezręczną sytuację. Widzimy ludzi, którzy dzięki poczuciu humoru potrafią zjednać sobie tłumy. Znamy też pary, które są razem, bo facet poderwał dziewczynę właśnie na poczucie humoru.

Przykładów z życia, kiedy poczucie humoru ratuje komuś twarz, pomaga zdobyć czyjąś miłość, sympatię, a nawet sprzedać coś, mógłbyś pewnie podać bardzo dużo.

Posiadanie poczucia humory różni nas od zwierząt. Mogą one sprawiać wrażenie wesołych, ale nie posiadają umiejętności abstrakcyjnego myślenia i równoczesnego kojarzenia kilku rzeczy. Dzięki temu wywołuje się u siebie i innych śmiech.  

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Większe poczucie humoru łączone jest z inteligencją i wykształceniem, ponieważ człowiek inteligentny i lepiej wykształcony posiada większą wiedzę, więc kojarzy ze sobą więcej rzeczy.

Jest też pewien problem z tym związany. Wiele osób twierdzi, że posiada duże poczucie humoru, ale o dziwo kończy się ono, gdy ktoś zażartuje… z nich. Brak dystansu do siebie utrudnia kontakty z innymi. Ludzie nie lubią osób sztywnych wyniosłych, śmiejących się tylko z wad innych, ale już nie ze swoich.

Osoby z poczuciem humoru łatwiej przechodzą sytuacje stresowe, łatwiej zjednują sobie ludzi. Humor pozwala człowiekowi, jak stwierdził  Viktor Emil Frankl, zachować dystans i daje umiejętność wznoszenia się ponad praktycznie każde okoliczności.

Istnieje nawet terapia śmiechem, którą nazwano: gelotologia.

Wydaje się, że nie doceniamy tego, jak dużą, pozytywną rolę, spełnia w naszym życiu poczucie humoru. Co więcej, mało kto pracuje nad rozwinięciem swojego poczucia humoru. Śmiejmy się więc, żartujmy, również z siebie samych, a nasze życie będzie lżejsze.

Zobacz również: Terapia śmiechem

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: