Podcast –nagrywanie, montaż, edycja

Podcasty są coraz popularniejszym sposobem na przekazywanie treści i komunikowanie się z czytelnikami nie tylko blogów, ale również stron firmowych i sklepów. Niewielkim nakładem pracy można wrzucić do sieci podcast z masą informacji, którego może posłuchać nawet kilka milionów ludzi 🙂 

Ale od czegoś trzeba zacząć. Najlepiej od jego nagrania, a nie jest to trudne. O wiele trudniej, niż nagrać podcast,  jest nagrać film video! Trzeba mieć więcej czasu, odpowiedni sprzęt i nie tylko wiedzieć co powiedzieć, ale przecież również pokazywać albo siebie, albo jakieś obrazy. A nie każdy jest na tyle odważny. Podcast jest po prostu łatwiejszy i szybszy. Nie musisz się pokazywać, wystarczy Twój głos.

Podcastów używają blogerzy, właściciele firm, sklepów internetowych, pisarze i inni twórcy. Można za ich pomocą informować, reklamować, edukować, bawić. Taka forma przekazu treści jest uniwersalna.

Wszystko fajnie, ale ludzie jeszcze muszą chcieć go słuchać. Ważna jest treść, ale tematem podcastów może być wszystko, bo przecież ludzie interesują się dosłownie wszystkim! Oczywiście trzeba umieć to jeszcze jako tako przekazać, aby było zrozumiałe, logiczne, miało po prostu jakiś sens.

No dobrze, masz nagrany podcast, ale słuchając go zauważasz, że nie najlepiej to wszystko brzmi. Słychać jakieś szumy, w coś uderzyłeś, robiłeś eee i yyy. Stwierdzasz, że w takiej formie podcastu nie opublikujesz. Tylko co możesz z tym zrobić? Możesz poświęcić pieniądze (na sprzęt), czas (sporo), energię (dużo) i nerwy (jak jeszcze je masz) na nauczenie się montażu i edycji podcastów. Albo możesz wysłać go do mnie, żebym zrobił to za Ciebie 🙂 

Wiesz doskonale, że ktoś może poruszać naprawdę bardzo mądre, ważne, interesujące sprawy, ale jeśli źle go słychać, to wyłączasz nagranie, żeby się nie denerwować i oszczędzić swoje uszy. Podcasty jest łatwo nagrać, ale ich doprowadzenie do stanu, w którym można umieścić w internecie, wymaga czasu, wiedzy, umiejętności, cierpliwości, a także odpowiedniego sprzętu. I dlatego proponuję Ci zrzucić to wszystko na mnie. 

Ty możesz się więc zająć treścią i nagrywaniem, a jak zrobię całą resztę. A ta cała reszta to żmudny proces montażu i edycji dźwięku, który może mieć nawet kilkadziesiąt etapów!

Jak nagrać podcast

Podcast, czyli seria nagrań publikowanych w internecie, można nagrać bardzo łatwo. Nie musisz kończyć szkoleń na ten temat, nie musisz posiadać specjalnego sprzętu, znać się na edycji i montażu podcastów. Po prostu przeczytaj ten krótki poradnik. 

Podcasting jest coraz bardziej popularny: podcasty można zrobić na wszystkie możliwe tematy, a słuchać ich właściwie wszędzie i w każdej chwili. Możesz w ten sposób mówić o sobie, swoim hobby, firmie czy też doradzać na różne tematy lub dzielić się swoimi przemyśleniami.

Do nagrania podcastu wystarczy  komputer i mikrofon lub telefon. Nie polecam nagrywania na mikrofony zainstalowane w komputerach, ponieważ jakość nagrania nie będzie najlepsza i może się okazać, że nawet edycja nagrania nie sprawie, że nie będzie się nadawało do upublicznienia. Możesz jednak spróbować, bo niektóre komputery posiadają w tej chwili dość dobre mikrofony. A jeśli nie, to w każdym sklepie ze sprzętem kupisz mikrofon. Nie szalej, nie musisz mieć sprzętu za tysiące, a nawet setki złotych, żeby nagrać podcast. Sprzedawcy z pewnością zaoferują coś na Twoją kieszeń.

Masz więc mikrofon, możesz do niego dołączyć tzw. pop filtr, czyli albo kupioną dedykowaną osłonkę, albo zrobioną własnoręcznie z jakiegoś cienkiego materiału, na przykład z rajstop J Taki filtr chroni przed nagraniem się uderzeniem powietrza, szczególnie w przypadku głosek wybuchowych, typu p czy b. W zależności od typu mikrofonu, możesz uniknąć tego problemu mówiąc nie wprost do niego, ale z boku.

Pamiętaj, że im większe i bardziej puste pomieszczenie, tym większy nagra się pogłos, który może utrudniać słuchanie nagrania. Problem będzie mniejszy, jeśli nagrywasz w pokoju z miękkimi meblami, dywanami na ścianach i zasłonami w oknach, albo w jakikolwiek inny sposób wytłumionym, lub niewielkim pomieszczeniu, typu łazienka,.  Możesz również nałożyć na siebie i mikrofon jakiś materiał. Lub nagrywać w… szafie! Wypróbuj co dla Ciebie będzie najwygodniejsze i gdzie nagrany dźwięk jest najlepszy.

Unikaj również wszelkich dźwięków tle. Zamknij drzwi, żeby nie było słychać pralki, lodówki, radia, odgłosów  z klatki schodowej, domowników czy zwierząt. Nie trzymaj mikrofonu w ręce, nie stukaj, nie pukaj, skoncentruj się na mówieniu. Postaraj się wyeliminować wszelkie dodatkowe odgłosy.

Włącz nagrywanie w komputerze (w sieci znajdziesz razie potrzeby darmowe programy do nagrywania) lub telefonie, a nawet na dobrym dyktafonie czy rejestratorze i już! Nagrywanie podcastu rozpoczęte! Nagraj kilka sekund ciszy – będzie mi potrzebna w czasie edycji dźwięku. Mów wyraźnie, ale naturalnie.

Montaż i edycja podcastów

Jak zrobić podcast? Ty zajmij się jego treścią i nagraniem, a ja zrobię resztę. Edycja podcastu jest czasochłonna i często skomplikowana, dlatego też możesz skupić się na przygotowaniu tego, co chcesz nagrać, a ja zajmę się tym, co określa się jako edycja audio. Możesz nie mieć na nią czasu, ochoty i oprogramowania, ale żeby podkast dobrze brzmiał i miło się go słuchało, musi zostać zrobiona postprodukcja audio.
Do mnie będzie należało między innymi:
– redukcja szumów
– usuwanie błędów i pomyłek wskazanych przez Ciebie, zmiana kolejności poszczególnych części, wycięcie niepotrzebnych elementów itp.
– usuwanie niepotrzebnych dźwięków, na przykład „yyy”, „eee”, „aaa”, „khy” i innych przypadkowych, typu kaszlnięcie, kichnieęcie
– usunięcie sybilantów – sybilanty to inaczej spółgłoski syczące, szeleszczące, które wpływają negatywnie na rozumienie wypowiadanych słów i są nieprzyjemne w odbiorze
– kompresja
– dodanie intro i outro czy podkładu muzycznego przesłanych przez Ciebie
– edycja metadanych mp3 przysłanych przez Ciebie, takich jak autor, tytuł podcastu, adres bloga/strony, okładka
i inne.

Cały proces może obejmować nawet kilkadziesiąt punktów i zajmuje kilka razy więcej czasu, niż trwa podcast. Pamiętaj, że nagranie bardzo niskiej jakości może w ogóle nie nadawać się do edycji.

Skomentuj!

Jedna odpowiedź do “Podcast –nagrywanie, montaż, edycja”

Dodaj komentarz

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: