Poprawkowa matura. Dajcie sobie spokój!

Czas poprawkowych matur. Rok szkolny 2013/2014 zakończył się kompromitacją maturzystów.

Aby zdać maturę, uczeń musiał otrzymać co najmniej 30 procent punktów z każdego obowiązkowego egzaminu: z matematyki, języka polskiego i obcego oraz dwa egzaminy ustne: z polskiego i języka obcego.

30% procent! A pomimo to 60 tys. maturzystów nie zdało z matematyki, 6 tysięcy maturzystów z języka angielskiego, 5 tysięcy z polskiego! Ale! 28 tysięcy nie zdało z dwóch przedmiotów, więc nie mogą przystąpić jesienią do matury poprawkowej, muszę czekać do przyszłego roku. Maturę zdało 71% maturzystów.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Zwalanie winy na system edukacyjny, na trudność egzaminów czy na sprawdzających i co tam jeszcze można wymyślić, jest bez sensu. Gdybym nie zdał własnej matury, winiłbym tylko siebie. Większość z tych, którzy nie zdali, po prostu się nie uczyli.

Coś jeszcze może ich zszokować: nie każdy musi mieć maturę! Tak, jeśli ktoś się nie uczył albo jest po prostu za głupi, nawet nie powinien tej matury mieć!

To jest przywilej dla uczących się i bystrych, a nie obowiązek szkoły i systemu w stosunku do każdego ucznia szkoły maturalnej…  

Leave a Reply

%d bloggers like this: