Od postanowień do zmiany zachowania

Czekasz na Nowy Rok, żeby zrobić sobie listę pod nazwą “noworoczne postanowienia”, którą najpóźniej 7 stycznia rzucisz w kąt, żeby więcej do niej nie zajrzeć?

To jest zła i nieskuteczna strategia. Nie czekaj na żaden specjalny dzień, aby zacząć zmiany w swoim życiu. Jeśli już się taki przydarzy, to nie przywiązuj od niego zbyt dużo nadziei, bo nie od kalendarza zależy, czy będziesz w stanie zmienić swoje zachowania, a od Ciebie.

Nawyki, złe przyzwyczajenia to lata praktyki i ulegaj złudzeniu, że można się ich szybko i łatwo pozbyć. Nie wystarczy pstryknięcie palcami, żeby zniknęło to, co Cię w Tobie denerwuje. Niestety, trzeba będzie się napracować, ale za to efekty będą trwalsze.

Oto cztery pytania, które musisz sobie zadawać w czasie dokonywania skutecznej zmiany samego siebie:

  1. Jak sformułujesz cele zmiany swojego zachowania?
  2. Jak będziesz siebie obserwować w czasie zachodzenia zmian?
  3. Jak zaplanujesz zmianą zachowania?
  4. Jak będziesz przestrzegać planu zmiany?

Tak tak! Potrzebne Ci cele i plan, bo bez tego wszystko pozostanie w sferze chęci, a nie przejdziesz do realizacji. Radzę, między innymi, żebyś nie próbowała zrobić wszystkiego od razu i przechodź od rzeczy łatwiejszych do trudniejszych. Naprawdę w ten sposób będzie Ci łatwiej dokonać zmian w swoim życiu i zobaczyć, że możesz odnieść sukces. Potem będzie już łatwiej. Realistyczne cele, metoda małych kroków i realizowanie planu to podstawy Twojego sukcesu.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Pilnuj sama siebie w czasie realizacji zmian, rozliczaj się z dokonywanych postępów i ich braków. Oczywiście, przydałoby się jakieś wsparcie. Z pewnością masz obok siebie kogoś, kto nie będzie ani pobłażliwie, ani z drugiej strony złośliwie, traktował Ciebie i Twoich postanowień. Takie obiektywne, ale i wymagające wsparcie jest bardzo przydatne w okresie dokonywania zmian.

Więcej informacji i porad znajdziesz w mojej książce pt. „Najlepsza zmiana>>>

Naprawdę możesz dokonać nawet głębokich zmian w swoim życiu i swoich zachowaniach, ale musisz wiedzieć jak to robić! Zajrzyj do książki i ciesz się z realizacji swoich noworocznych postanowień. Niezależnie od tego, jaki miesiąc akurat jest w kalendarzu 🙂

2 Comments

  1. Bartek

    Dzięki, spróbuję poprawić swoje zachowanie 😉

  2. Ewa

    Super rady, szkoda, że nie każdy się ich słucha

Leave a Reply

%d bloggers like this: