Nie potrafię odmawiać swojemu dziecku i mówić NIE

Czy jesteś rodzicem, który zawsze mówi swoim dzieciom TAK? Nie umiesz odmawiać dziecku niczego? Nawet jak widzisz, że to niemądra decyzja?

Sprawdź jakie mogą być przyczyny tego, że nie odmawiasz dziecku nawet w sytuacjach, w których powinnaś.

Dlaczego zawsze mówisz dziecku TAK:

– z lenistwa,

– dla świętego spokoju, aby uniknąć konfliktów,

– aby uniknąć konfrontacji z drugim rodzicem,

– bo dziecko się przyzwyczaiło,

– dla dobra dziecka,

– z szacunku dla dziecka,

– bo nie umiem powiedzieć NIE i wziąć za to odpowiedzialność,

– nie chcę ranić dziecka,

– chcesz, aby dziecko Cię lubiło,

– z przyzwyczajenia,

– bo mówię TAK wszystkim,

– bo nie dbam o własne granice i potrzeby,

– na złość drugiemu rodzicowi,

– bo chcę być dobrym rodzicem.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Być może masz jakiś inny powód i nieustannie stosujesz go jako usprawiedliwienie swojego postępowania. Przeanalizuj swoje zachowanie i zastanów się jak możesz się pozbyć swoich wymówek. Warto, ponieważ problem jest w tym, że sprawiają one, że nie jesteś w stanie odmówić dziecku niczego i nigdy. A to z kolei ma poważne konsekwencje wychowawcze.

Brak umiejętności odmawiania dziecku kończy się jego rozpieszczeniem. Rozpieszczanie to nie przytulenie czy kupienie od czasu do czasu tego, co dziecko chce. Rozpieszczanie to pozwalanie na wszystkie zachowania i dawanie dziecku wszystkiego, czego tylko chce.

Mówienie zawsze dziecku TAK to uczenie go, że postawa roszczeniowa jest w porządku, ponieważ zawsze skutkuje. Po jakimś czasie zorientujesz się, że Twoje dziecko nie potrafi przyjąć odmowy od nikogo, że oczekuje, że wszyscy będą spełniali jego zachcianki, będzie tego wręcz żądać! W ten sposób możesz mu zniszczyć również dorosłe życie, ponieważ konsekwencje braku umiejętności odmawiania będą dotykać Twoje dziecko przez całe życie. A także jego najbliższych (w tym Ciebie), przyjaciół, znajomych, współpracowników.

Słuszne będzie Twoje pytanie, które pewnie chcesz mi zadać: kiedy więc mogę dziecku odmówić tego, czego żąda?!

Zawsze, choć oczywiście nie musisz tego robić. Zastanów się czy to, o co dziecko prosi, jest mu niezbędne, czy musi to dostać w ogóle, a jeśli tak, to czy koniecznie teraz, od razu, czy jego prośba nie narusza granic innych ludzi, czy nie uczy go egoizmu, nie rozpieszcza i nie uczy postawy roszczeniowej, czy  w końcu nie jest niebezpieczne, zagrażające jego zdrowiu psychicznemu, emocjonalnemu i fizycznemu?

A kiedy nie możesz mówić NIE?

Nie możesz powiedzieć NIE, gdy chodzi o spełnienie podstawowych potrzeb dziecka: bliskości, związku, pewności, bezpieczeństwa, odżywiania, ubrania, snu.

Mam nadzieję, że wyraźnie widać różnicę między niezdrowym ciągłym mówieniem TAK, a rozwojowym i wychowawczym mówieniem NIE. Życzę powodzenia w stosowaniu!

2 Comments

  1. BeataAnna

    ja stwierdzam, że najczęściej swojemu dziecku mówię tak: dla świętego spokoju i bo chcę by mnie lubiło. To dotyczy oczywiście rzeczy błahych jak kupno nowej gry czy zjedzenie kolejnego batona. W kwestiach ważniejszych naszczęście potrafię byc bardziej stanowcza.

    1. Przemysław Pufal

      Ryzykowna strategia: kupować coś, żeby dziecko było cicho albo lubiło rodzica 🙁 Prezenty nie tworzą silnych więzi a do tego przyzwyczajają dziecko do otrzymywania wszystkiego, czego chce. To może rodzić postawę roszczeniową i w dzieciństwie i w życiu dorosłym.

Leave a Reply

%d bloggers like this: