Praca i bezpieczeństwo zatrudnienia

W Polsce, kraju wciąż przechodzącym transformację ustrojową, bezpieczeństwo zatrudnienia jest jednym z częstszych problemów zarówno całych społeczności lokalnych jak i jednostek. Wysoki poziom bezrobocia zmusza nas nieustannie do myślenia co się ze mną stanie, jeśli moje przedsiębiorstwo zbankrutuje lub będą redukować zatrudnienie w moim miejscu pracy.

Wydaje się, że podobnych zmartwień nie powinni mieć Japończycy, gdzie w czasie kryzysu gospodarczego bezrobocia wynosi 4%! Można więc uznać je za bezrobocie naturalne, czyli nie pracują ci, którzy nie chcą. Niestety my borykamy się z tym problemem i nie da się przed nim uciec.

Jakość naszego życia oceniamy przez pryzmat bezpieczeństwa różnie rozumianego, także w sferze zatrudnienia. Nie da się w pełni, bez zmartwień żyć, jeśli grozi nam bezrobocie, już straciliśmy pracę a także wtedy, gdy po prostu myśl o ewentualnej utracie pracy nie opuszcza nas na co dzień.

Oczywiście istnieją kategorie pracowników lepiej chronionych przed zwolnieniem i gorzej, istnieją branże gdzie ryzyko bankructwa jest większe i takie, które od lat mają się dobrze i nic nie wskazuje na to, by miały mieć kłopoty.

Niestety nic nie jest dane na zawsze i każdy może zostać bezrobotnym.

 

Jaką więc strategię przyjmiesz wobec tego problemu?

 

Oczywiście nie masz bezpośredniego wpływu na sytuację gospodarczą w kraju, więc takie działania możemy uznać za mrzonkę.

Ale oczywiście posiadasz wpływ na swój status pracowniczy.

 

Czy martwisz się możliwością utraty pracy lub bankructwa?

Czy zastanawiałeś się dlaczego akurat Ty się tego obawiasz?

Jakie mogą być przyczyny, takie  na które posiadasz wpływ, Twojego zmartwienia:

– brak doświadczenia?

– brak Twojego zaangażowania w wykonywaną pracę?

– wypalenie zawodowe?

– brak odpowiedniego wykształcenia?

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

– niskie kwalifikacje?

– znudzenie wykonywaną pracą?

– wysokie bezrobocie w Twojej okolicy?

 

Te pytania w części zawierają odpowiedzi na pytanie co możesz zrobić, aby podnieść jakość swojego życia poprzez zapewnienie sobie bezpieczeństwa zatrudnienia:

– uzupełnić wykształcenie,

– podnieść kwalifikacje,

– zmienić zawód na taki, który będziesz wykonywać z satysfakcją dla Ciebie i pracodawcy,

– zdobyć większe doświadczenie poprzez udział w dodatkowych pracach,

– brać udział w szkoleniach, seminariach, kursach,

– zmienić miejsce zamieszkania na region z większymi możliwościami w zatrudnieniu.

Na koniec powiem Ci coś strasznego: całkowite bezpieczeństwo zatrudnienia nie istnieje. Nigdy i nigdzie. Niestety.

Tyle, że Ty już wiesz jak przeciwdziałać jego brakowi.

Praca, jej posiadanie, utrata, wykonywanie nielubianej pracy, to wszystko wpływa na jakość życia. Jednak jest to sprzężenie zwrotne – życie wpływa na pracę, jej jakość, tempo, zdolność do skupienia się na niej. Jestem daleki od przypisywania pracy nadmiernej roli i wyznaję zasadę, że pracuje się, aby żyć, a nie żyje, aby pracować.

Czynniki niezadowolenia z pracy mogą być następujące: materialne warunki pracy, zagrożenie zdrowia lub życia, niedostosowane do możliwości tempo pracy, nieodpowiednia atmosfera, nieodpowiednia komunikacja, brak partycypacyjnego zarządzania.

Praca w każdym sektorze (prywatnym, publicznym, bycie przedsiębiorcą, rolnik,) może być satysfakcjonująca albo wyniszczająca, wszystkie mają jednak swoje specyficzne problemy, tak więc nawet dobry wybór dokonany przez Ciebie nie uchroni niestety przed stresem. 

Więcej w mojej książce: Jakość życia. Jak ją podnieść i cieszyć się życiem!

 

3 Comments

  1. Justa

    Nasi rodacy bardzo często zapominają, że własną karierą zawodową można w pewnym stopniu sterować. Tzn. przygotować się na jakieś problemy z pracą, zdobyć nowe kwalifikacje, szukać pracy już wcześniej, a nie dopiero jak zakład padł a było o tym wiadomo od roku.

    1. admin

      To jest problem, ale sądzę, że coraz więcej osob zdaje sobie z tego sprawę.

      1. Anna

        Uważam, że coraz więcej osób jest świadomych tego, że warto być elastycznym zawodowo. Młode społeczeństwo jest kształcone w tym kierunku, niestety starsi mogą mieć problem z przekwalifikowaniem zawodowym.

Leave a Reply

%d bloggers like this: