Praca w domu. Odcinek 2. Samodyscyplina

Co to jest samodyscyplina?

Gdy się czyta samo słowo wszystko jest w miarę jasne, gorzej gdy przeczyta się definicję i zobaczy się, co trzeba zrobić, aby osiągnąć samodyscyplinę.

Samodyscyplina – definicja:

1. Dyscyplina narzucona samemu sobie.

2. Konkretny cel, do którego tak długo zmierzasz, aż go osiągniesz

3. ang. self-discipline – pożądany sposób funkcjonowania w środowisku pracy, cecha dojrzałej osobowości przejawiająca się sprawowaniem kontroli nad własnym postępowaniem w celu terminowego realizowania zadań i osiągania postawionych celów; samodyscyplina wymaga rozwijania siły woli i umiejętności przezwyciężania własnych słabości, a także konsekwencji i wytrwałości w działaniu.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Właśnie… Nie jest łatwo być zdyscyplinowanym, ludzie niechętnie poddają się dyscyplinie narzucanej przez innych, wolą być wewnątrzsterowni niż zewnątrzsterowni. Ale gdy trzeba samego siebie pilnować, aby na przykład wydajnie pracować w domu, to… też są problemy.

Naprawdę trzeba posiadać zarówno silną wolę, świadomość własnych słabości, wytrwałość w działaniu i jasno postawione cele, aby podjąć pracę w domu. Pewnie również znasz osoby, które bez przysłowiowego bata nad sobą do pracy nie są w stanie się zabrać! Muszą mieć kogoś kto nie tylko zmotywuje ich do rozpoczęcia pracy, ale także będzie czuwał nad jej przebiegiem.

A jaki Ty jesteś? Czy nadajesz się do tego, żeby codziennie rano wstać wcześnie, zaplanować sobie pracę, wykonywać ją wiele godzin a to wszystko bez szefa, który wskazuje Ci palcem co masz robić i przypomina, że przerwa już się skończyła?

Aby podjąć pracę w domu, trzeba dobrze poznać siebie i wiedzieć na pewno, że dasz radę przezwyciężać codziennie lenistwo i pokusy. Bez pracy nie ma kołaczy.

Bez samodyscypliny pracę w domu można o kant tyłka potłuc!

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: