Prawdziwa miłość wymaga pracy

Prawdziwa miłość, o której krąży mnóstwo nieprawdziwych powiedzeń i przysłów, potrzebuje wysiłku. Nie przyjdzie sama, a tym bardziej nie utrzyma się bez pracy nad nią. Każdy, kto twierdzi inaczej, a jest szczęśliwy w związku, po prostu nie zauważa swojej pracy nad utrzymaniem związku.

Miłość może sprawiać wrażenie, szczególnie na początku, gdy buzują emocje i uczucia, a i hormony również, że właściwie jest perpetuum mobile. Napędza się sama, sama się rozwija i sama z siebie będzie kwitła przez wieki całe. Nieprawda.

Miłość to nie tylko uczucie, ale przede wszystkim proces, który ma swoje życie. Bez jego podtrzymywania długo nie pociągnie. Osoby, które są leniwe, albo nie widzą potrzeby pracy nad związkiem, albo lekceważą ten aspekt, zazwyczaj są albo samotne, albo tkwią w związku, który unieszczęśliwia ich, ich partnerów, a nierzadko przecież i dzieci.

Na pytania, które wiele osób zadaje: dlaczego jestem samotna? dlaczego nikogo nie mam? dlaczego rozpadł się mój kolejny związek? można odpowiedzieć: dzieje się tak, ponieważ nie pracujecie nad związkami.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Nie chcę, aby ktoś odniósł wrażenie, że jest to ciężka harówka, na której trzeba się koncentrować i nie ma miejsca w życiu na nic innego. Czasami bywa i tak, ale gdy ktoś żyje świadomie i tak samo tworzy małżeństwo czy związek, to wie, że czasami trzeba włożyć więcej pracy, a kiedy indziej wszystko toczy się pozytywnie samo. A to właśnie dzięki wcześniej włożonemu wysiłkowi.

Zauważ również, że ilość włożonego wysiłku jest zależna od tego, kto tworzy związek, jakie ma doświadczenie życiowe, jakie podejście do życia i ludzi, od temperamentu i osobowości, od dobrania się lub nie. Od wielu czynników, które wpływają na to, jaki jest konkretny związek. Ale praca jest zawsze.

Twoje podejście do tej sprawy będzie wpływało na jakość Twojego związku, na to, czy będzie udany, czy nie. Nie zapomnij również porozmawiać o tym z Twoim partnerem czy partnerką. Jego/jej gotowość do pracy nad związkiem ma przecież nie mniejsze znaczenie! Co sądzi na ten temat? Ile wkłada wysiłku? Ile daje od siebie? Czy w ogóle chce to robić?

Nie wiesz jak zacząć rozmowę na ten temat? Zachęć ją/go do przeczytania tego artykułu. Niech będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat Waszej pracy nad Waszą miłością i związkiem.

2 Comments

  1. roma.t.

    Dopóki jest zazdrość,ta umiarkowana,dopóty jest miłość..Jeżeli w małżeństwie nie ma zazdrości,nie wróży to nic dobrego. Zauroczenie jest ślepe, mija bezpowrotnie.

    1. Przemysław Pufal

      Kolejny mit. Przyda się na jakiś artykuł 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: