Jak prosić, żeby otrzymać to, czego chcesz

Jak prosić, żeby otrzymać to, o co prosisz? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule, ale jeśli szukasz jakiejś magicznej formuły albo chcesz manipulować ludźmi, to możesz przestać czytać! Takiej wiedzy tu nie znajdziesz, ponieważ ani nie jest to etyczne, ani nie ma nic wspólnego z szacunkiem do innych ludzi.

Jak więc prosić, żeby otrzymywać od innych to, czego chcemy?

Po pierwsze musisz wiedzieć czego Ty tak naprawdę chcesz. Możesz zawracać ludziom głowę, a później mieć jeszcze pretensje, że ktoś zlekceważył Twoją prośbę, ale tak naprawdę nie będąc w stanie powiedzieć czego chcesz! Prośby, nie tylko zresztą te o jakieś duże, poważne rzeczy, ale nawet małe, mniej ważne, muszą być poparte Twoim namysłem nad tym, czego właściwie chcesz. Nikt nie czyta w Twoich myślach, a tym bardziej nikt nie będzie wiedział czego  chcesz, jeśli sama nie wiesz!

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Po drugie, co wiąże się z punktem pierwszym, musisz nie tylko wiedzieć co chcesz, ale jeszcze przyłożyć się i precyzyjnie powiedzieć o co chodzi. Ile próśb mętnych, nie wiadomo o co słyszysz codziennie? Bo co to znaczy: „Podaj mi to, wiesz, to takie…”. Tu jeszcze można poprosić o wskazanie danej rzeczy, ale może być gorzej: „Chciałabym, żebyś nie był dla mnie taki zły!”. Super, tylko co to właściwie znaczy? Jaki masz być? Co masz robić? Jak się zachowywać, a ja nie? Prośba, jakakolwiek, powinna mieć formą konkretnego postulatu, przemyślanego i wypowiedzianego tak, żeby inni zrozumieli go bez problemów.

Po trzecie prośby, szczególnie te o ważne rzeczy, powinny być sformułowane w zdaniu pozytywnym, mówiącym co ma być, a raczej nie jak ma nie być. Takie prośby są skuteczniejsze, mobilizują, lepiej motywują, nie dają poczucia, że ktoś jest złym człowiekiem. Postaw się na miejscu osoby, którą o coś prosisz i pomyśl jak sformułowany komunikat chciałabyś sama usłyszeć?

Po czwarte, prosząc o coś, nie graj, nie stosuje żadnych sztuczek, nie próbuj manipulować, nie ukrywaj w prośbach swoich negatywnych emocji. Chodzi przecież o zdrową komunikację i szacunek dla rozmówcy, prawda? Często jednak wypowiadamy jakieś nasze prośby z ukrytą agresją sądząc, że to będzie skuteczniejsze. Być może przez chwilę poczujesz się lepiej, ale taki stosunek do innych psuje Wasze relacje.

Są to cztery zasady, dzięki którym skuteczność Twoich próśb wzrośnie wielokrotnie. Zdawaj sobie jednak sprawę, że oczywiście natrafisz na sytuacje, w których ludzie będą Ci odmawiać. Z wielu różnych powodów, ale to temat na inną opowieść…

Leave a Reply

%d bloggers like this: