Przewodnik dla audiokulturalnych Marcin Dymiter

Kto i kiedy zwraca uwagę na dźwięki pochodzące z otoczenia? Kto myśli o ekologii dźwięku? O zdrowiu zagrożonym ciągłymi hałasami? Kto rozmawia o tym z dziećmi?

Może w tym pomóc „Przewodnik dla audiokulturalnych”. Marcin Dymiter to muzyk, producent muzyczny, zajmuje się field recordingiem, czyli nagraniami terenowymi. Podjął się trudnego wyzwania: napisania o dźwiękach i to dla dzieci.

Naprawdę nie jest łatwo pisać o muzyce, dźwiękach, ciszy. Autor zajmuje się tą tematyką całe życie, więc doskonale wiedział, jak przekazać swoją wiedzę i opisać zagrożenia dźwiękowe, jakie czyhają na każdego z nas. Pejzaż dźwiękowy (soundscape), hałas, smog akustyczny, dźwięk, które zniknęły,  spacer dźwiękowy (soundwalk) to tematy poruszone w książce za pomocą przykładów, które dzieci w różnym wieku doskonale zrozumieją. Historyjki są wzięte z życia i dowcipne, tłumaczą różne pojęcia i zasady.

A wszystko zmierza do tego, aby dziecko stało osobą audiokulturalną. A i wielu dorosłym przeczytanie tej książki również otworzy oczy i uszy. Myślenie o wspólnej przestrzeni i szacunek do innych wyrażany poprzez dźwięki i ich brak nie są niestety powszechne.

Oprócz informacji i ciekawostek jest również specjalna aplikacja z pejzażami dźwiękowymi nagranymi przez autora.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

I wcale się nie wstydzę, że mi, staremu, „Przewodnik dla audiokulturalnych” bardzo się spodobał. Zapewniam, że spodoba się również Waszym dzieciom i Wam.

A już tylko dla dorosłych Marcin Dymiter napisał książkę pt. „Notatki z terenu

Leave a Reply

%d bloggers like this: