Przyjaźń i przyjaciele

zadowolonaPrzyjaźń i przyjaciele to jeden z warunków odczuwania szczęścia i tak zwanego subiektywnego dobrostanu. Bogate i spełnione życie towarzyskie to jedna z cech wyróżniających osoby zadowolone ze swojego życia.

Związek przyjaźni ze szczęściem

Bliskie przyjaźnie są związane ze szczęściem ponieważ:

  1. Szczęśliwi ludzie mogą być częściej wybierani na przyjaciół. Są atrakcyjniejsi, bardziej pomocni, niż ludzie nieszczęśliwi, aby im się zwierzać.
  2. Przyjaźń zaspokaja potrzebę przynależności, przez co sprawia, że czujemy się szczęśliwi i zadowoleni.
  3. Bliskie przyjaźnie zapewniają wsparcie społeczne.

(na podstawie A. Carr „Psychologia pozytywna”)

Możesz więc zwiększać swoje poczucie szczęścia dzięki pielęgnowaniu przyjaźni.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

ipzoJak zdobyć przyjaciół

Przyjaciół poszukuj w tych miejscach, w których możesz spotkać osoby, które mają podobne do Twoich zainteresowania, ogólne zdolności, status i doświadczenie życiowe. Naukowcy dowiedli, że głębsze przyjaźnie zawieramy z ludźmi, którzy po prostu są do nas podobni.

Jak sprawdzić czy ktoś jest naszym przyjacielem

Czasami zdarza się, że nie jesteśmy pewni, czy konkretna osoba jest naszym prawdziwym przyjacielem, czy tylko z różnych powodów udaje przyjaźń lub po prostu nie jesteśmy pewni, czy zachowa się jak prawdziwy przyjaciel.

Można przeprowadzić pewien test „na prawdziwą przyjaźń”. Wyjaw swoją jakąś wadę lub postaw znajomego w sytuacji, gdy musi Ci pomóc. Jeśli się sprawdzi i będziesz wiedzieć, że możesz na tę osobę liczyć, łączące Was więzi są silne. Zresztą w każdej znajomości prędzej czy później i tak przyjdzie taki moment, że taki test pojawi się naturalnie.

Pewnie można żyć bez przyjaźni, ale niekoniecznie będzie się to wiązało z zadowoleniem ze swojego życia. Zdobywaj więc przyjaciół, dbaj o przyjaźnie i powiększaj swoje poczucie szczęścia.

Leave a Reply

%d bloggers like this: