Reumatoidalne Zapalenie Stawów RZS

RZS to przewlekła, postępująca choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się zapaleniem błony maziowej stawów. W RZS zajęte są głównie drobne stawy rąk, stóp oraz nadgarstka, ale choroba może dotyczyć także dużych stawów, takich jak: biodro czy kolano . Początkowo zapalenie stawów objawia się bólem i obrzękiem, z czasem dochodzi do trwałego uszkodzenia i zniekształcenia stawu.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. Poradnik dla chorych. ZOBACZ>>>

Informacje ogólne

Szacuje się, że na RZS cierpi od 0,5 do 1 procenta dorosłych na świecie.

W Polsce choruje blisko 230 tysięcy osób.

Na zachorowanie narażone są szczególnie kobiety – blisko 2/3 chorych to panie.

RZS jest chorobą autoimmunologiczną, w której organizm atakuje zdrowe stawy, powodując ich ból, opuchliznę i sztywność, może prowadzić do ich nieodwracalnego zniszczenia.

Większość cierpiących na RZS doświadcza zaostrzenia objawów choroby.

Objawy i przebieg RZS mogą się różnić u poszczególnych chorych – u niektórych osób RZS może być aktywne, inne mogą doświadczać okresów remisji, w których objawy choroby ulegają złagodzeniu.

Przyczyny rozwoju RZS nie są znane.

Objawy RZS

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Wraz z postępem choroby, w wyniku przewlekłego procesu zapalnego, dochodzi do zniszczeń stawów, które ulegają deformacji i trwałemu unieruchomieniu.

Uszkodzenie stawów jest przyczyną ponad 25% przypadków niepełnosprawności wywołanej przez RZS.

Choroba atakuje symetryczne. Oznacza to, że dolegliwości występują w tych samych stawach po obydwu stronach ciała.

RZS jest chorobą ogólnoustrojową, w której procesy zapalne poza stawami mogą obejmować inne narządy, takie jak: nerki, płuca czy wątrobę.

RZS może być także przyczyną odczuwania większego zmęczenia lub stale podwyższonej temperatury.

Wpływ RZS na życie chorych

RZS negatywnie wpływa na wiele aspektów życia.

Choroba często ogranicza zdolność pacjentów do wykonywania codziennych czynności, takich jak np. ubieranie się, mycie, otwieranie słoików czy przekręcanie gałki u drzwi.

RZS prowadzi do częstych zwolnień lekarskich, hospitalizacji i niepełnosprawności. Koszty leczenia RZS w Europie szacuje się na 45,3 mld euro, przy czym w krajach Europy Zachodniej koszty te wynoszą rocznie średnio ponad 17 tys. euro na pacjenta.

Wczesna diagnoza i wdrożenie skutecznego leczenia u chorych z RZS są kluczowe w zapobieganiu ich niepełnosprawności oraz w utrzymaniu ich aktywności życiowej oraz zdolności do wykonywania pracy zawodowej.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: WWW.RZSDOLACZDODZIALANIA.PL

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: