Różowe okulary

„Ile razy mężczyzna patrzy na kobietę, szatan zakłada mu różowe okulary.

Bolesław Prus

 

SUZNie wiem czy Bolesław Prus chciał być złośliwy w stosunku do kobiet? A może chciał być złośliwy dla mężczyzn? Z jednej strony można rozumieć ten cytat taki sposób, że kobiety robią wszystko, żeby różowe okulary nie pozwalały na zobaczenie mnóstwa ich wad, a tym samym dobre ich poznanie. Co w konsekwencji prowadzi do niezrozumienia, rozczarowań i tak dalej. Z drugiej strony może chodziło o to, że mężczyźni są bardzo naiwni, sami siebie oszukują, jeśli chodzi o innych i nie chcą widzieć, że mają przed sobą nie anioła, ale człowieka z krwi i kości? Kobietę posiadającą nie tylko zalety?

Wydaje mi się, że obie wersje interpretacji są uprawnione. Bo czy nie jest tak, że, szczególnie w pierwszym etapie zakochania, obie strony, a nie tylko kobiety czy tylko mężczyźni:

Po pierwsze robią wszystko, żeby przedstawić się tylko z najlepszych stron, nie pokazać wad, żeby nie rozczarować swoją osobą ewentualnej kochanki czy potencjalnego kochanka.

Po drugie euforia i hormony nie ułatwiają, a wręcz przeszkadzają w racjonalnym myśleniu i poznaniu osoby, do której wybuchło wielkie uczucie.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

I obydwie te sytuacje są naturalne, nie ma w nich nic złego. Można powiedzieć, że taka kolej rzeczy. Pod warunkiem, że nie mamy nałożonych takich różowych okularów przez całą znajomość i przez cały czas trwania związku. I że nie próbujemy przedstawiać się tylko z najlepszej strony, ukrywając te gorsze. Nie będąc szczerymi. Niestety sporo osób właśnie w ten sposób funkcjonuje. Jedni ukrywają swoje wady, grają, nie są szczerzy. Drudzy nie chcą widzieć, z różnych powodów, że osoba, którą jak uważają kochają, tak naprawdę nie jest dobrym partnerem dla nich.

Jedni prowadzą swoją grę, a może nawet manipulację, żeby tylko utrzymać przy sobie drugą stronę. I nie jest to oczywiście korzystne dla związku. Nie będzie on trwały, ani udany. Drudzy nie chcą widzieć, że druga strona nie jest tą, z którą powinni tworzyć związki, zakładać rodziny.

Cytat z Prusa był tylko pretekstem do tego, żeby ukazać pewne zjawiska, które dotykają większość osób świeżo zakochanych. I sporą liczbę ludzi, którzy wykorzystują takie różowe okulary, albo żeby manipulować, albo żeby uciekać od prawdy.

flatecover (2)Zakończę apelami do obydwu grup:

Nie manipuluj!

i

Zdejmij różowe okulary!

Tak będzie lepiej dla Twojego związku.

<<<ZOBACZ 

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: