Selfie stało się nieodłącznym elementem naszych ulic, domów, miejsc pracy i wychodków. Nikogo już nie dziwi człowiek robiący sobie samemu zdjęcie. Nowoczesne urządzenia typu smartfon i tablet umożliwiają robienie selfie wszędzie i w każdych warunkach. Ale historia selfie jest dużo dłuższa, niż istnienie smartfonów.
Pierwsze selfie na świecie
Tradycyjnymi aparatami również można było zrobić sobie selfie. Potrzebny był do tego samowyzwalacz, odpowiednio długi czas wyzwolenia migawki obiektywu, żeby można było zdążyć ustawić się w odpowiedniej pozie przed aparatem. Pierwsze selfie na świecie wykonał Robert Cornelius już w 1839 r. W 1914 roku rosyjska Wielka Księżna Anastazja Nikołajewna miała 13 lat, gdy zrobiła sobie zdjęcie z pomocą lustra. Była więc jedną z pierwszych nastolatek, które trzasnęły sobie sweet focię.
Słówko selfie
Sam termin „selfie” został pierwszy raz użyty w 2002 roku na australijskim forum, oczywiście do opisania własnoręcznie zrobionego zdjęcia twarzy przez jednego z użytkowników. Samo słowo zdążyło otrzymać między innymi tytuł słowa roku w różnych krajach. W Polsce oficjalnie używa się słowa selfie, ale wciąż zdarza się, że ktoś użyje słowiańsko brzmiącego terminu samojebka. Na szczęście ta wersja nie jest szerzej i oficjalnie używane.
Rodzaje selfie
Za sprawą portali społecznościowych selfie stało się swoistą odrębną kategorią fotek, których wciąż nowe odmiany wymyślane są przez kreatywnych i nudzących się użytkowników social media. Selfie to już nie tylko zdjęcie swojej twarzy czy sylwetki, ale również grupowe selfie, robione nie tylko przez celebrytów czy osoby nieznane ze sławnymi, ale również ze znajomymi, zwierzętami czy budynkami i krajobrazami.
Oto przykładowe rodzaje selfie:
#belfie – zdjęcie pupy
#yummytummy – zdjęcie brzucha
#nailfie – zdjęcie paznokci
#melfie0 –zdjęcie wąsów
#yogaselfie – zdjęcie w trakcie ćwiczenia jogi
#backselfie – zdjęcie sylwetki od tyłu
maski piękności – zdjęcie z maseczką na twarzy
zdjęcie z dzieckiem przy piersi
#dogselfie – zdjęcie z psem

#catselfie – zdjęcie z kotem
zdjęcie bez makijażu
#aftersex – zdjęcie po seksie
#iwokeuplikethis – zdjęcie rankiem bez makijażu i fryzury
#womft (what’s on my feet today) – zdjęcie stóp w modnych butach
zdjęcie z dzieckiem w brzuchu
#welfie – zdjęcie w czasie treningu
Rodzajów selfie prawdopodobnie może być tyle, ilu użytkowników smartfonów. Każdy ma szansę wymyślić nowy…
Dlaczego robimy selfie
Z pewnością jest to praktyczne rozwiązanie, gdy nie ma wokół nikogo, kto mógłby zrobić nam zdjęcie. Jednak zaraz potem umieszczamy selfie na portalach społecznościowych. Powody upubliczniania zdjęć mogą być różne: chęć pokazania co u nas, chęć pochwalenie się, manipulacja wizerunkiem i tożsamością, bowiem wiele ze zdjęć nie mówi prawdy o nas samych. Część selfie pokazuje nie nas, ale nasze wyobrażenie o nas samych. Są również dostosowane do oczekiwań społeczności i różnych grup. Aplikacje i programy umożliwiają dość dużą ingerencję w zdjęcie i to, jak na nim wyglądamy. Pojawiają się aplikacje z coraz to potężniejszymi możliwościami retuszu, więc niedługo będzie można wyglądać na selfie jak ktokolwiek.
Czy robienie selfie to narcyzm
Przy okazji mody na selfie zaczęto wspominać o narcyzmie. Przeświadczenie o własnej wyjątkowości i potrzeba bycia podziwianym to dwa elementy osobowości narcystycznej, które w dzisiejszych czasach przejawiają się między innymi w robieniu selfie. Oczywiście nie każdy, kto robi selfie, jest narcyzem, ale jeśli robienie tego tupu zdjęć obok oddychania, jedzenia i wydalania jest jednym z głównych zajęć w życiu, to należy się jednak zastanowić dokąd się zmierza. Uzależnienie od czyjejś pochwały negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości. Niedaleko też do uwierzenia, że moje selfie to ja.
Selfie na poważnie
Na szczęście wiele osób ma do tego zdrowe podejście. Pojawia się również wiele memów, które wyśmiewają nie tyle samo zjawisko, co ludzi, którzy przekraczają wszelkie granice. Poradniki typu „selfie doskonałe”, śmierć poniesiona w trakcie wykonywanie zdjęcia (upadki z klifów, zboczy, wpadanie pod pojazdy), selfie na tle kosmosu bez konieczności lotu w kosmos, prace naukowe na temat selfie to kolejne przejawy zabawy, która przerodziła się w zjawisko psychologiczne i socjologiczne.
Wszystko fajnie, ale co myśleć o tym, że selfie potrafią zrobić sobie również zwierzęta takie jak słownie czy małpy? Jak jeszcze nauczą się je wstawiać na Instagrama, to nie będzie można odróżnić człowieka od zwierzęcia.