Tajemnica Spotify Muzyczna rewolucja Jonas Leijonhufvud Sven Carlsson

Serwisy streamingowe znacząco zmieniły rynek muzyczny i filmowy, wpłynęły na sposób słuchania muzyki  i oglądania filmów.

Jednym z ludzi, którzy dokonali tej rewolucji, jest Daniel Ek. Pewnie nie znacie człowieka, ale jego pomysł na słuchanie muzyki przez internet nosi nazwę Spotify. Ta książka to historia samego Eka i serwisu od początku, od pomysłu przez trudy jego realizacji, aż do fazy wzrostu Spotify jako firmy. W książce są fakty, dane, historie ludzie związanych z projektem, opisy rozwiązań technicznych podane w przystępny sposób. Bo ten serwis to nie tylko nowy pomysł na udostępnianie muzyki, ale również nowości w tym, czego my, słuchacze, nie widzimy, czyli oprogramowaniu.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

W książce oczywiście nie mogło zabraknąć wątków funkcjonowania branży muzycznej przed i po Spotify. Spadające dochody, próby dostosowywania się do wymogów słuchaczy, piractwo, wreszcie kontrowersyjny pomysł udostępniania muzyki za darmo i wysokości kwot płaconych przez Spotify artystom. Właściwie wciąż jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju tego typu platform i docierania się współpracy z artystami.

Z serwisu korzysta około 300 milionów ludzi, do tego dochodzą użytkownicy innych muzycznych serwisów streamingowych. Obecnie nie widać innego pomysłu na udostępnianie muzyki przez internet, innego i lepszego. Być może zmieni się to, bo przecież internet wciąż się zmienia i rozwija. „Tajemnica Spotify” to przede wszystkim dobra lektura dla zainteresowanych tematem, ale również dla zwykłych użytkowników portalu. Dzięki niej można dowiedzieć się choćby tego,  jak bardzo skomplikowane to przedsięwzięcie od strony technicznej, prawnej i finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.