Uzależnienia

Uzależnienie to silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności albo zażywania jakiejś substancji. Popularne powiedzenie mówi, że można uzależnić się od wszystkiego. I tak jest rzeczywiście: alkohol, narkotyki, papierosy, spożywanie jedzenia i niejedzenie, telewizja, internet, pornografia, seks, inni ludzie. Wszystko może być obiektem uzależnienia. Co nie znaczy, że wszyscy są uzależnieni, na szczęście. Choć niektórzy terapeuci skłonni są z każdego zrobić osobę uzależnioną. Oczywiście dla własnego interesu.

W tym przypadku pytanie podstawowe brzmi:

Czy jesteś od czegokolwiek uzależniony?

Odpowiedź oczywiście musi być szczera. Oszukiwanie samego siebie jest cechą osób uzależnionych. Ci, którzy potrafią się przyznać, robią pierwszy krok do uporządkowania swojego życia. Do uzdrowienia.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Zaryzykuję tezę, że nie ma co myśleć o innych czynnikach wpływających na jakość Twojego życia, jeśli jesteś osobą uzależnioną. Uzależnienie wpływa destrukcyjnie na wszystkie sfery życia i Twoje funkcjonowanie: niszczy organizm, konstrukcję psychiczną, relacje z innymi. Jest to pierwsza rzecz, jaką powinno się uporządkować w swoim życiu. Bez wyjścia z uzależnienia poprawa jakości życia w innych sferach, nawet jeśli nastąpi, będzie pozorna, tymczasowa, bo i tak wszystko ulegnie zniszczeniu. Nie ma co się osiągać, każdy kolejny dzień trwania w nałogu, to dzień stracony, a może nawet skracający Ci życie.

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że uzależnienie nigdy nie jest problemem tylko i wyłącznie chorego, ale również jego najbliższych i otoczenia. Nie żyjemy izolowani od innych i  świata, choćbyśmy nie wiem jak mocno w to wierzyli.

Pamiętaj, że z pewnością możesz liczyć na czyjeś wsparcie: rodziny, przyjaciół, fachowców z odpowiednich ośrodków, którzy oczekują na Ciebie z kompleksową pomocą.

Więcej w mojej książce: Jakość życia. Jak ją podnieść i cieszyć się życiem!

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: