Wojna na słowa

482cafabf1ad28119107cc3574983906Czy wiesz jak często w rozmowach używasz słów, które potępiają kogoś dlatego, że nie ma takiego samego zdania jak Ty? Dlatego, że posiada inny system wartości, niż Ty? Dlatego, że ma inne poglądy, niż Ty?

Osądzamy ludzi, z którymi się nie zgadzamy, choć wystarczyłoby przedstawić kulturalnie swoje racje i argumenty. Zamiast tego jest lekceważenie, różne zarzuty, etykietowanie, porównywanie, diagnozowanie, a nawet obelgi. A czasami dochodzi nie tylko do przemocy werbalnej, ale i fizycznej.

Osądzamy innych, choć tak naprawdę nie mamy do tego podstaw. Używamy języka, który nie tylko blokuje komunikowanie się, ale również obraża interlokutorów. Padają coraz ostrzejsze słowa i zamiast porozumienia mamy do czynienia z kłótnią, wzajemnym obrażaniem się.

Szybciej jesteśmy skłonni do zastosowania wyżej wymienionych barier w komunikowaniu się, niż do posłuchania, zastanowienia się i choć podjęcia próby rozmawiania z szacunkiem do innych. Łatwiej jest myśleć stereotypami, uproszczonymi sądami na temat innych, zamiast spróbować choćby wsłuchać się w słowa i prowadzić rzeczową dyskusję.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Należy odróżniać osądy wartościujące, czyli mówienie o tym, co i dlaczego cenimy, od osądów moralnych, za pomocą których w prosty i krzywdzący sposób dzielimy ludzi na przykład na tych dobrych i złych, normalnych i nienormalnych, mądrych i głupich.

Tego typu komunikaty nie tylko uniemożliwiają porozumienie, ale najzwyczajniej w świecie krzywdzą. Wypowiadamy je pod wpływem swoich emocji, frustracji, krzywd, których doznaliśmy od innych. Fala agresji, nawet jeśli „tylko” werbalnej, idzie w świat. W konsekwencji może doprowadzić do przemocy fizycznej, a nawet wojen.

Każdy z nas ma szansę codziennie przerywać ten łańcuszek osądzania, potępiania, obrażania.

©Przemysław Pufal

Poznaj więcej barier w komunikowaniu się>>>

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: