Wiele osób nie orientuje się, że WordPress.org czy WordPress.com to dwie różniące się od siebie możliwości posiadania bloga/strony w internecie.
Czym różnią się WordPress.org i WordPress.com
Podstawowa różnica jest taka, że WordPress.com to możliwość postawienia bloga za darmo, bez posiadania jakichkolwiek umiejętności i wiedzy na ten temat. W WordPress.org masz możliwość zrobienia sobie własnej strony, zainstalowanej na własnym serwerze.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
WordPress.com
Chcąc mieć stronę na WordPress.com musisz posiadać tylko adres email do rejestracji. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy ani umiejętności, bo zrobienie tam strony jest proste. Twój blog będzie miał domenę z końcówką wordpress.com, czyli www.nazwabloga.wordpress.com Nazwę bloga wpisujesz przy rejestracji. Można mieć kilka blogów.
Za darmo WordPress.com dostarcza Ci hosting, nieograniczoną bazę danych z zabezpieczeniami przed awariami i automatycznie wykonywanymi kopiami zapasowymi, automatycznymi aktualizacjami oprogramowania, statystyki ruchu na blogu w czasie rzeczywistym, śledzenie komentarzy, rankingi blogów i wpisów. Na WordPress.com nie masz dostępu do FTP, bazy danych, i shella, do całej masy wtyczek i szablonów, jedynie do tej małej grupy dozwolonych. Edytowanie kodu CSS również jest zablokowane.
Wszystko to możesz mieć pod warunkiem, że zapłacisz za rozszerzenie podstawowych, darmowych usług.
Zalety WordPress.com
Nie musisz się martwić o instalację lub konfigurację, wystarczy że się zarejestrujesz.
Nie musisz się martwić aktualizacjami, oraz bezpieczeństwem bloga.
Na WordPress.com setki serwerów są trzymane w chmurze, dzięki czemu nie trzeba się martwić o to że strona nagle przestanie działać.
Logowanie się do serwisu jest szyfrowane (SSL), więc można bezpiecznie się logować na bloga w publicznych sieciach bezprzewodowych
Wady WordPress.com
Musisz wybrać i korzystać z jednego z dostępnych szablonów, obecnie jest ich trochę ponad 100, w tym także sporo płatnych.
Możnesz korzystać jedynie z dostępnych podstawowych wtyczek.
Do bloga są doklejane reklamy, których możesz się pozbyć za $29.97 na rok.
Maksymalna możesz mieć 35 użytkowników na blogu, aby znieść ten limit, trzeba zapłacić $29.97 za rok.
Nie możesz używać własnej domeny, chyba że zapłacisz $12.00 – $17.00 na rok.
Nie możesz używać własnych szablonów ani wtyczek.
Nie masz dostępu do kodu szablonu, jedynie do kodu CSS możesz dostać dostęp, jeśli zapłacisz $30.00 na rok.

Nie masz dostępu do kodu WordPressa.
Nie masz dostępu do FTP ani bazy danych.
WordPress.org
WordPress.org jest dla osób, które chcą samodzielnie postawić swoją stronę lub komuś to zlecić.
Na WordPress.org pobierasz pliki WordPressa, wgrywasz je na serwer, podpinasz domenę, instalujesz WordPressa. Tutaj masz kontrolę nad wszystkimi elementami strony, posiadasz dostęp do mnóstwa darmowych i płatnych wtyczek, możesz edytować szablon, a nawet kod źródłowy. W tej wersji, czyli
WordPress.org, możesz robić co Ci się żywnie podoba.
Zalety WordPress.org
Masz dostęp do pełnego konta administratora, możesz zarządzać wszystkimi ustawieniami bloga, i dowolnie go konfigurować.
Masz dostęp do kodu, więc możesz modyfikować co tylko chcesz.
Możesz bez problemu korzystać z własnej domeny.
Możesz instalować własne szablony.
Możesz instalować własne wtyczki.
Masz dostęp do FTP i bazy danych.
Wady WordPress.org
Potrzebujesz własny serwer/hosting, za który płacisz.
Jeśli chcesz mieć własną domenę, musisz za nią zapłacić.
Instalacja i konfiguracja WordPressa wymaga pewnych umiejętności i wiedzy na ten temat, więc albo nauczysz się tego, albo komuś to zlecisz.
Sam musisz aktualizować WordPressa i wtyczki oraz samodzielnie dbać o bezpieczeństwo.
Co wybrać WordPress.org czy WordPress.com
Ja zaczynałem od blogów i stron postawionych na darmowym WordPress.com. Tyle, że po pewnym czasie przestało mi to wystarczać. Było na nim za mało możliwości, mniejsze możliwości techniczne, brak wtyczek. Oczywiście mógłbym za wszystko zapłacić, ale są to koszty stałe, na które nie masz wpływu. I dlatego przeniosłem się na WordPress.org, gdzie sam wybieram sobie domenę i hosting i oczywiście ich ceny. Płacę w złotówkach a nie dolarach. Dodatkowo mam całkowitą kontrolę nad swoimi stronami, w każdej chwili mogę w nich zmieniać co tylko chcę, dodawać nowe funkcjonalności, mam dostęp do setek, jeśli nie tysięcy darmowych wtyczek. Mogę w końcu wstawiać na stronach reklamy i na nich zarabiać. Rządzę więc i robię co chcę J
Osoby początkujące być może kusić będzie darmowy WordPress.com, z jednym zastrzeżeniem. Po pewny, czasie, tak jak to było u mnie, ta forma przestaje wystarczać i trzeba przenieść bloga, stronę na własny serwer. Przekierowywanie niestety również kosztuje. Najlepiej więc zacząć od razu od bloga, strony, nad którymi ma się całkowitą kontrolę.
Mogę pomóc osobom, które chcą mieć bloga/stronę. Zgłoś się – kliknij: kontakt
Fajny artykuł. Większość ludzi wybierze wordpress.com ze względu na wygodę. Ja zdecydowanie wole wordpress.org
Ja też wolę wordpress.org A w wordpress.com wygoda jest do czasu, gdy się człowiek nie zdenerwuje, że nie może zrobić wszystkiego co chce z powodu różnych ograniczeń 🙂
Nie tylko ty wybierasz wordpress.org, ja sam tez wybrałem.
I dobrze! 🙂