Wstęp Część 1. Dzieci i rodzice w sieci, czyli bezpieczny Internet

Dzieci i rodzice w sieci, czyli bezpieczny Internet

Wstęp Część 1. Dzieci i rodzice w sieci, czyli bezpieczny Internet

Steve Jobs pozwalał swoim dzieciom w domu na korzystanie z technologii w ograniczonym zakresie. Założyciel Microsoftu Bill Gates i jego żona Melinda dali dzieciom telefony dopiero gdy ukończyły 14 lat. Dlaczego tak postąpili? Jakie zagrożenia widzieli w nowych technologiach, że postanowili chronić przed nimi swoje dzieci?

Jestem zafascynowany internetem, ale nie oznacza to, że jestem od niego uzależniony. Wręcz przeciwnie; prawdopodobnie dzięki temu, że wychowywałem się bez niego, mam do tego zjawiska zdrowe podejście. I to pomimo tego, że spędzam w sieci i na korzystaniu z nowych technologii dużo czasu, mam tu dużo zajęć, prowadzę blogi, piszę artykuły, zamieszczam filmy i udzielam się w mediach społecznościowych. Robię więc to, co dzieci i młodzież.

Prawie każde dziecko korzysta z internetu codziennie, a połowa z nich pozostaje online bez przerwy! 30% odczuwa dyskomfort, gdy nie ma dostępu do sieci, a czas spędzany w sieci przewyższa ten poświęcany innym aktywnościom: obowiązkom domowym i szkolnym, kontaktom z rówieśnikami, zainteresowaniom. Stąd aż 12% naszych dzieci zagrożonych jest nadużywaniem internetu.

Co i jak macie robić jako rodzice, aby zapobiec niezdrowemu i nieodpowiedzialnemu korzystaniu przez dzieci z internetu i różnych urządzeń? Tego dowiecie się z tej serii wpisów.

W większości książek na temat użytkowania przez dzieci i młodzież internetu, autorzy skupiają się na uzależnieniu od niego. W tych wpisach znajdziesz informacje na ten temat, ale nie będzie to temat dominujący. Skupiam się w nich bowiem na zapobieganiu, profilaktyce, na zdrowym użytkowaniu internetu i nowych mediów, takim, aby do uzależnienia nie doszło.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Znajdziesz tu nie tylko niezbędną dawkę wiedzy na temat internetu, nowych mediów i zagrożeń z nimi związanych, ale przede wszystkim praktyczne porady, jak na co dzień pomóc Twojemu dziecku w bezpiecznym i zdrowym korzystaniu z wynalazków, które są już wszechobecne. Daję Ci mnóstwo podpowiedzi co i jak zrobić, aby Twoje dziecko nie tylko nie uzależniło się od internetu, ale umiało z niego korzystać w sposób odpowiedzialny. A jednocześnie tak, aby nie dotknęło je cyfrowe wykluczenie, ponieważ użytkowanie nowych mediów jest już immanentną częścią życia każdego człowieka. Nie da się od nich uciec, są bardzo przydatne, ale jednocześnie mogą być niebezpieczne. Dlatego też już teraz musisz nauczyć swoje dzieci odpowiedzialnego i zdrowego korzystania. Te wpisy Ci w tym pomogą.

Ta seria może służyć pomocą nie tylko rodzicom, ale każdemu kto pracuje z dziećmi.

Otrzymujecie tu i wiedzę i możliwość zdobycia kompetencji. Wpisy teoretyczne pomogą Wam zrozumieć, co może spotkać w sieci Wasze dziecko, ale znajdziecie tu również informacje niezbędne do rozmów z dzieckiem. Dzięki wpisom z praktycznymi poradami nauczycie się co i jak robić. Musicie być jednak konsekwentni i cierpliwi, w końcu chodzi o dobro Waszego dziecka.

Leave a Reply

%d bloggers like this: